Urlop ojcowski. Jakie zmiany zajdą w 2016 roku?

0 0
Urlop ojcowski. Jakie zmiany zajdą w 2016 roku?
Fot. pixabay

Od 2016 r. ojcowie mogą liczyć na większe udogodnienia, jeśli chodzi o urlop tacierzyński. Jakie?

Osobą uprawnioną do urlopu ojcowskiego, popularnie nazywanego urlopem tacierzyńskim, jest ojciec dziecka będący pracownikiem. Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

W przypadku ojców adopcyjnych urlop ojcowski przysługuje do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu (natomiast nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia).

W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Czas trwania urlopu tacierzyńskiego

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie, a za jego czas przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym, wliczając do jego wymiaru niedziele, święta i dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracownik, chcąc skorzystać z takiego urlopu, powinien złożyć u pracodawcy wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego.

Istotne zmiany od 2016 roku

Od 2 stycznia 2016 r. pracujący ojciec będzie miał o 1 rok więcej czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Z urlopu ojcowskiego będzie można bowiem skorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia lub do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia.

W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Całkowitą nowością jest możliwość podzielenia urlopu ojcowskiego na 2 części, ponieważ obecnie urlop ojcowski może być wykorzystany wyłącznie w całości. W wyniku nowelizacji wprowadzono jednocześnie zasadę, że żadna z części nie może być krótsza niż tydzień – co w praktyce oznacza, że pracownik będzie mógł wykorzystać urlop ojcowski w całości w wymiarze 2 kolejnych tygodni lub 2-krotnie w wymiarze 1 tygodnia.

Po zmianach urlop ten nadal będzie udzielany na wniosek pracownika składany najpóźniej 7 dni przed jego rozpoczęciem.

*Autorem artykułu jest Marek Skałkowski, ekspert Infor.pl, specjalista w zakresie prawa pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • Co to za "ekspert" pisał, co nie odróżnia urlopu ojcowskiego od "tacierzyńskiego"? To tak jakby potraktować w ten sam sposób urlop wypoczynkowy i chorobowe, bo przecież się wtedy nie pracuje... Ekspercie, doucz się, bo ktoś to przeczyta i będzie się później powoływał na takie bzdury.
 • ja mam podobne pytanie jak Mariusz,
  mam synka który urodził się 17.06.2014 i z różnych przyczyn mąż nie wykorzystał urlopu ojcowskiego. czy wg nowych przepisów może skorzystać z tego urlopu do 17.06.2016 ??? będę wdzięczna za odpowiedź
 • Witam,
  Moja córeczka urodziła się 06.05.2014 . Czy w świetle mających wyjść w życie zmian przepisów od 02.01.2016 r dotyczących urlopu ojcowskiego będę mógł z niego skorzystać do momentu ukończenia przez córeczkę 24 m-cy życia czy też 12 miesięcy oraz czy będę mógł w/w urlop podzielić na dwie części po 1 tygodniu czy też muszę „wybrać” dwa tygodnie ciurkiem.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.