Urlop na sprzedaż

0 0
Urlop na sprzedaż

W USA coraz popularniejszy staję się zwyczaj odsprzedawania własnych dni urlopowych a wszystko to za wiedzą i aprobatą przełożonych. Czy taki zwyczaj przyjąłby się w Polsce?

Według wyników przeprowadzonych niedawno badań, około 9 proc. pracodawców zezwala na pobranie pieniędzy za niewykorzystany urlop. W zamian za potrącenie z pensji dodatkowe dni urlopowe oferuje 5 proc. Natomiast 7 proc. pozwala pracownikom na przekazanie wolnych dni od ogólnej puli, z której skorzystać mogą inni.

A czy takie rozwiązanie przyjęłoby się w Polsce? Zdania są podzielone. W wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" Robert Krzemiński, szef nowo powstałej partii Przedsiębiorcy RP,stwierdził, że to dobry pomysł, dodając, że podobne systemy funkcjonują w Nowej Zelandii i Australii.

- Przedsiębiorcy będą na to chętni, zresztą to przecież działa już w Polsce, tylko nieformalnie. Choćby u mnie w firmie pracownicy dogadują się sami między sobą, kto weźmie urlop, a kto będzie pracował w tak gorących okresach, jak święta czy sylwester, i potem sobie to jakoś rekompensują między sobą - powiedział na łamach "GW".

Inny punkt widzenia prezentuje dr Monika Gładoch, przedstawicielka organizacji Pracodawcy RP.

- Odpowiedzialność za pracowników jest zbyt duża - wszystkie wypadki przy pracy i odszkodowania to poważne sprawy, więc pracodawcy raczej nie chcieliby ryzykować w ten sposób, pozwalając, by ktoś nie wykorzystywał swych dni urlopowych - wyjaśnia. Dodaje również, że jest to w Europie niemożliwe z prawnego punktu widzenia, bowiem jest on sprzeczny z konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy.

W Polsce urlop można odebrać wyłącznie w naturze. Pracodawca ma obowiązek go udzielić, a pracownik obowiązek odebrać. Wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystane dni możliwie jest tylko w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.