Uratowano 78 etatów dzięki ustawie o ochronie miejsc pracy

0 0
Uratowano 78 etatów dzięki ustawie o ochronie miejsc pracy

W Lubuskiem przez 2,5 miesiąca uratowano 78 etatów dzięki ustawie o ochronie miejsc pracy - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze Małgorzata Kordoń.

Chodzi o Ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, która weszła w życie 21 listopada 2013 r. Zakłada ona, że przedsiębiorstwa, których obroty w ciągu pół roku spadły przynajmniej o 15 proc., mogą wprowadzić instytucję przestoju ekonomicznego. Ogłoszenie przestoju pozwala obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy i uzyskać bezzwrotną pomoc finansową.

"Lubuscy przedsiębiorcy zareagowali od razu na nowe możliwości wsparcia. Jeszcze w ub. roku wpłynęły cztery wnioski. Jeden pracodawca nie spełniał warunków. Troje pozostałych podpisało umowy z FGŚP (Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - PAP) i już otrzymali lub lada dzień dostaną przyznaną pomoc finansową. Łącznie będzie to ponad 431,5 tys. zł" - powiedziała PAP rzeczniczka.

O pomoc z tego źródła ubiegali się przedsiębiorcy z branży budowlanej i gastronomicznej, prowadzący firmy zatrudniające od 10 do 50 pracowników. Łącznie udało się utrzymać 78 miejsc pracy zagrożonych likwidacją.

Kolejne wnioski wpłynęły do WUP w Zielonej Górze w styczniu br. Jeden został rozpatrzony pozytywnie. Drugi przedsiębiorca musi poprawić.

Kordoń przekazała, że w całym kraju w styczniu br. z tej ustawy skorzystało 48 firm, głównie małych i średnich, najczęściej z budownictwa i przetwórstwa przemysłowego.


"Rząd na wsparcie przedsiębiorców przeznaczył do połowy br. 204 mln zł. Dotychczas wydano 5 mln zł. Pieniądze są i warto się o nie postarać. Chcemy, aby informacja dotarła do najmniejszych firm, by mogły przetrwać trudny czas" - zaznaczyła Kordoń.

Rzeczniczka podkreśliła, że warto szybko skorzystać z tych pieniędzy, gdyż od czerwca 2014 roku zmienią się zasady przyznawania pomocy. "Obecnie pomoc może otrzymać firma, której obroty spadły o 15 proc. i nie zalega z płaceniem składek do ZUS. Od połowy roku będzie brana pod uwagę także stopa bezrobocia na danym terenie" - wyjaśniła.

Informacje na temat pomocy z tego źródła lubuscy przedsiębiorcy mogą uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Zielonej Górze.

Na koniec grudnia 2013 r. stopa bezrobocia w woj. lubuskim wynosiła 15,7 proc., przy średniej krajowej na poziomie 13,4 proc.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.