Uprawnienia: Komornicy mają nowe prawa

• Komornicy sądowi zyskali nowe kompetencje.
• Mogą zająć rachunek bankowy dłużnika drogą elektroniczną.
• Komornik będzie mógł zająć kwotę w każdym miesiącu kalendarzowym, do wysokości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli około 1400 zł netto.
• To zmiany jakie od 8 września obowiązują w kodeksie postępowania cywilnego.
• Dzięki temu egzekucja komornicza ma być szybsza i bardziej efektywna.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uprawnienia: Komornicy mają nowe prawa

PODZIEL SIĘ


Autor: Newsrmtv.tv/AT

9 wrz 2016 13:46


- Z punktu widzenia wierzycieli ma skrócić się czas prowadzenia postępowania komorniczego i zwiększyć się jego skuteczność. Dłużnikom natomiast z całą pewnością trudniej będzie ukryć się z majątkiem, ale w przepisach nie zapomniano również o prawach gwarancyjnych dla stron postępowania, w tym również dla dłużnika – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Zgodnie z nowymi przepisami zajęcie rachunku bankowego dłużnika będzie odbywać się drogą elektroniczną, a komornik i bank całą korespondencję będą prowadzić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. System do zajęć wierzytelności na rachunkach bankowych prowadzi Krajowa Izba Rozliczeniowa. Umożliwia on przesyłanie nawet miliona dokumentów dziennie. Blokada środków na rachunku będzie odbywać się niezwłocznie po podpisaniu zajęcia przez komornika podpisem elektronicznym, co uniemożliwi wypłatę środków przez dłużników. Samo zajęcie będzie kosztować 0,5 zł, a cała korespondencja będzie bezpłatna, co oznacza niższe koszty dla wierzyciela i dłużnika, gdyż obecnie jeden list kosztuje 4,5 zł. Nowe regulacje przewidują, że zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku obejmie także wierzytelności przyszłe, w ciągu roku od dnia zajęcia.

Elektroniczna komunikacja komorników z administracyjnymi organami egzekucyjnymi oraz organami podatkowymi będzie odbywać się za pośrednictwem systemu e-PUAP. W praktyce oznacza to sprawniejszą egzekucję.

Bardzo ważną zmianą jest wprowadzenie komorniczego wyjawienia majątku. Komornik będzie upoważniony do odebrania wykazu majątku od dłużnika. Wykaz majątku będzie składany przez dłużnika pod rygorem odpowiedzialności karnej, o czym dłużnik zostanie uprzedzony. Jeśli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się u komornika, odmówi odpowiedzi na pytania lub nie złoży wykazu lub przyrzeczenia, wówczas komornik będzie mógł ukarać go grzywną lub wystąpić do sądu o przymusowe doprowadzenie dłużnika, a nawet o zastosowanie aresztu nieprzekraczającego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ak 2017-03-08 08:00:54

pracownicy kancelarii komorniczych nie posiadają prawa do dodatku stażowego, zarobki są na granicy najniższego wynagrodzenia, totalna uznaniowość w wynagradzaniu, często pod stołem wypłata. Co robi godło państwowe nad tym zakładem "szewskim" ?

Ewa Żołądek 2017-01-15 14:45:50

zarabiam najniższą krajową to jest 2000 brutto ile komornik może mi z tego zabrać

Mysza 2016-09-15 14:15:18

A co jezeli jest juz zajecie komornicze i dostaje sie po odtraceniu najnisza krajowa?