Unia Europejska przeciw pracy na czarno

0 0
Unia Europejska przeciw pracy na czarno
Pracownicy niezarejestrowani są gorzej opłacani oraz narażeni na niebezpieczne warunki wykonywania pracy. /Fot. Flickr, Anne Worner, CC2.0

W piątek, 20 listopada przedstawiciele państw członkowskich UE zatwierdzili porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie powołania wspólnej platformy w celu zapobiegania pracy niezarejestrowanej.

Platforma ta ma połączyć działania urzędów i instytucji zaangażowanych w zwalczanie tego procederu. Będzie to forum ekspertów, w tym wyższych rangą przedstawicieli państw członkowskich, którzy będą współpracować z władzami krajowymi i odpowiednimi urzędami, przedstawicieli Komisji Europejskiej, a także strony społecznej (zarówno organizacji pracodawców, jak i pracowników).

Celem działania platformy ma być poprawa warunków pracy, co wiąże się zwłaszcza z tym, że pracownicy niezarejestrowani są gorzej opłacani oraz narażeni na niebezpieczne warunki wykonywania pracy. Platforma ma również obejmować takie zjawisko jak fałszywe samozatrudnienie, stosowane w celu obniżenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.

Wspólna praca wielu instytucji

Z komunikatu służb prasowych Rady UE wynika, że dwa razy do roku będzie zwoływane posiedzenie plenarne tej struktury. Ustanowione mają być również specjalne grupy robocze skoncentrowane na konkretnych aspektach zjawiska pracy na czarno.

W propozycji KE przedstawionej w kwietniu ubiegłego roku podkreślono, że platforma połączy działanie urzędów i instytucji z poszczególnych krajów członkowskich zaangażowanych w zwalczanie pracy nierejestrowanej (tzw. pracy na czarno), takich jak inspektoraty pracy i ochrony socjalnej, urzędy podatkowe i migracyjne, a także działania przedstawicieli pracodawców i pracowników na szczeblu UE.

Nieformalne porozumienie ws. powołania platformy musi zostać teraz przegłosowane przez Parlament Europejski, a później jeszcze raz zatwierdzone przez państwa członkowskie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.