Umowy zlecenia ze składkami od 2015 r.? To może zachwiać rynkiem pracy

Minister finansów zapowiedział, że dzięki oskładkowaniu umów zleceń w przyszłorocznym budżecie będzie o 340 mln zł więcej. To oznacza, że firmy z dnia na dzień, które zatrudniają na podstawie tzw. umów śmieciowych, będą musiały "na szybko" znaleźć dodatkowe pieniądze
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umowy zlecenia ze składkami od 2015 r.? To może zachwiać rynkiem pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

9 paź 2014 13:27


Wspomniane 340 mln zł już wpisane zostało do projektu przyszłorocznego budżetu. To kwota jaką Mateusz Szczurek, który stoi na czele Ministerstwa Finansów oczekuje, by pracodawcy odprowadzali w związku z oskładkowaniem umów zleceń - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

- Firm nie stać, by z dnia na dzień ponosić wyższe koszty ubezpieczeniowe - twierdzi na łamach gazety Marek Kowalski z Konfederacji Lewiatan.

Czytaj też: Ponad 2,2 mln osób zdecydowało o przekazywaniu części składki do OFE

Kowalski obawia się, że to może wpłynąć na zachwianie rynku pracy, bo pracodawcy będą zmuszeni redukować zatrudnienie, czy obniżać pensje. Może się także powiększyć szara strefa

Pracodawcy apelowali bowiem o wprowadzenie 12-miesięcznego vacatio legis dla nowych przepisów. Zgodnie z ustawą - oskładkowanie umów ma dotyczyć ok. 0,7 proc. pracujących. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.