Umowy-zlecenia już nie tak opłacalne dla pracodawców

Na wyższe emerytury w przyszłości będą mogły liczyć osoby pracujące na podstawie umowy-zlecenia - pracodawcy zapłacą za nich składki ubezpieczeniowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umowy-zlecenia już nie tak opłacalne dla pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

19 wrz 2013 9:02


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", pracodawca będzie zobowiązany płacić składki do momentu, gdy wykonawca z takich kontarktów uzyska w sumie (w ciągu miesiąca) przychód w wysokości płacy minimalnej.

Kłopot polega na tym, że pracodawcy będą musieli się orientować, ile zarabiają ich wykonawcy, którzy na umowę-zlecenie mogą pracować w różnych miejscach.

- Rząd chce na nas zrzucić obowiązek śledzenia pracowników. Dobrze, jeśli zainteresowany sam się przyzna, ile w sumie zarabia z takich umów. Gorzej, jeśli będzie pracować na zleceniach w różnych firmach i tego nie ujawni. Nie są to przypadki odosobnione, sam mam zatrudnionego, które pracuje w kilku miejscach - mówi dla "DGP" Dariusz Ćwik, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP.

Jeśli przedsiębiorcy pomylą się w ustalaniu wysokości składek, za kilka lat w czasie kontroli ZUS może im doliczyć odsetki - podaje "DGP".

- Albo więcej osób będzie pracować na podstawie umów o dzieło, które są zwolnione z opłacania składek, albo firmy będą uciekać od legalnego zatrudniania - przypuszcza Dariusz Ćwik.

To jednak może grozić zmasowanymi kontrolami ZUS, które będę interweniować, kiedy zauważą spadek wpływów z tytułu składek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.