Umowy-zlecenia już nie tak opłacalne dla pracodawców

0 0
Umowy-zlecenia już nie tak opłacalne dla pracodawców

Na wyższe emerytury w przyszłości będą mogły liczyć osoby pracujące na podstawie umowy-zlecenia - pracodawcy zapłacą za nich składki ubezpieczeniowe.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", pracodawca będzie zobowiązany płacić składki do momentu, gdy wykonawca z takich kontarktów uzyska w sumie (w ciągu miesiąca) przychód w wysokości płacy minimalnej.

Kłopot polega na tym, że pracodawcy będą musieli się orientować, ile zarabiają ich wykonawcy, którzy na umowę-zlecenie mogą pracować w różnych miejscach.

- Rząd chce na nas zrzucić obowiązek śledzenia pracowników. Dobrze, jeśli zainteresowany sam się przyzna, ile w sumie zarabia z takich umów. Gorzej, jeśli będzie pracować na zleceniach w różnych firmach i tego nie ujawni. Nie są to przypadki odosobnione, sam mam zatrudnionego, które pracuje w kilku miejscach - mówi dla "DGP" Dariusz Ćwik, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP.

Jeśli przedsiębiorcy pomylą się w ustalaniu wysokości składek, za kilka lat w czasie kontroli ZUS może im doliczyć odsetki - podaje "DGP".

- Albo więcej osób będzie pracować na podstawie umów o dzieło, które są zwolnione z opłacania składek, albo firmy będą uciekać od legalnego zatrudniania - przypuszcza Dariusz Ćwik.

To jednak może grozić zmasowanymi kontrolami ZUS, które będę interweniować, kiedy zauważą spadek wpływów z tytułu składek.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.