Umowy śmieciowe, umowy terminowe, płaca minimalna. Najważniejsze zmiany w 2016 r.

0 0
Umowy śmieciowe, umowy terminowe, płaca minimalna. Najważniejsze zmiany w 2016 r.
MRPiPS: trwają prace nad kolejnymi zmianami dla rodzin, pracowników i pracodawców. (fot. fot. rafalska.eu)

Jakie zmiany czekają rodziny, pracowników i pracodawców w 2016 r.? Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przygotowało specjalny przewodnik.

Jeśli chodzi o zmiany istotne z punktu widzenia pracowników i pracodawców - część z nich już zaczęła obowiązywać, część dopiero wejdzie w życie. Oto najważniejsze zmiany.

Płaca minimalna – od stycznia 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 roku najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, określono na 1850 zł. To wzrost o 100 zł w porównaniu do roku 2015. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Oskładkowanie umów zleceń – od stycznia 2016 roku

Od nowego roku osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywania jednocześnie kilku umów zlecenia, również zawartych z tym samym zleceniodawcą,  będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom z każdej umowy zlecenia do momentu uzyskania, w wyniku sumowania, przychodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, oczywiście, o ile taki przychód uzyskuje.

Więcej czytajcie tutaj: Zmiany w oskładkowaniu umów zleceń bez tajemnic

Wsparcie dla młodych bezrobotnych – od stycznia 2016 roku

Od stycznia 2016 roku pracodawcy oraz przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowego instrumentu, w ramach którego mogą ubiegać się o refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych bezrobotnych do 30. roku życia. Dzięki temu powstanie 100 tys. nowych miejsc pracy dla młodych bezrobotnych.

E-zwolnienia – od stycznia 2016 roku

Od 2016 roku lekarze mogą wystawiać nam zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Równolegle jednak – na dotychczasowych zasadach – będą funkcjonowały papierowe zwolnienia, które będziemy musieli niezwłocznie dostarczyć swojemu pracodawcy lub ZUS.

Umowy terminowe – od 22 lutego 2016 roku

Według nowelizacji Kodeksu Pracy od 2016 roku co do zasady umowy terminowe będą zawierane z pracownikami na okres do 3 lat (3 miesiące umowy na okres próbny oraz 33 miesiące umowy na czas określony). Po upływie tego czasu umowy będą mogły być zawierane tylko na czas nieokreślony. Przepisy w chodzą w życie 22 lutego 2016 roku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • wiec wychodzi na to że po tych 36 miesiącach , pracodawca może mnie zwolnić , przyjąć po raz drugi i znów bedzie to samo ?
  • Jutro napiszę, jak się wyśpię.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.