Umowy na czas nieokreślony dla co drugiego etatowca

0 0
Umowy na czas nieokreślony dla co drugiego etatowca

Dla połowy pracujących podstawowym źródłem dochodów jest umowa o pracę na czas nieokreślony, zmniejszyła się mobilność zawodowa Polaków, pracujący Polacy są na ogół zadowoleni ze swej pracy i nie planują zmiany - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS.

W sierpniu, kiedy przeprowadzono badanie, co drugi ankietowany (51 proc.) deklarował, że pracuje zarobkowo.

"Osoby aktywne zawodowo przeważają wśród mężczyzn (59 proc.), respondentów w wieku od 25 do 54 lat, mieszkańców dużych aglomeracji, wsi (52 proc.) oraz badanych legitymujących się wykształceniem wyższym (78 proc.) bądź zasadniczym zawodowym (57 proc.)" - zwrócono uwagę w komunikacie z badania.

Dla największej części pracujących podstawowym źródłem dochodów była umowa o pracę na czas nieokreślony - wskazało ją 50 proc. respondentów pracujących zarobkowo. Rzadziej wymieniano umowę o pracę na czas określony (17 proc.), pracę na własny rachunek poza rolnictwem (12 proc.) i pracę we własnym gospodarstwie rolnym (11 proc.). Nieliczni uczestnicy sondażu wskazywali umowy zlecenia (5 proc.), pracę dorywczą bez umowy (2 proc.) oraz umowę o dzieło, pracę stałą bez umowy lub inny rodzaj zatrudnienia (po 1 proc.).

Czytaj też: Umowy na czas nieokreślony zdominowały rynek pracy

"Zatrudnienie na umowie o pracę na czas określony oraz na umowach o dzieło lub zleceniach dominuje jedynie wśród najmłodszych ankietowanych. Zarobkowanie na podstawie kontraktów cywilnoprawnych jest też relatywnie częstsze wśród mieszkańców miast liczących co najmniej 500 tys. ludności i respondentów najsłabiej wykształconych" - zauważa CBOS.

Z kolei kobiety, osoby w wieku od 35 do 54 lat oraz badani mający wyższe wykształcenie ponadprzeciętnie często utrzymują się z pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ponadto, im starsza osoba, tym częściej prowadzi własne gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą poza rolnictwem.

W ciągu dekady z 36 proc. do 4 proc. stopniał odsetek osób aktywnych zawodowo twierdzących, że formuła obowiązującej ich umowy nie zmieniła się od ponad 15 lat. Grupa osób zarobkujących w ten sam sposób od 6 do 15 lat wzrosła z 28 proc. w 2004 r. do 43 proc. obecnie. Respondenci aktywni zawodowo, którzy pracują w ten sam sposób od roku do 5 lat stanowią obecnie 43 proc. wobec 24 proc. przed dekadą. Z 12 do 10 proc. spadła natomiast grupa zatrudnionych w tej samej formie krócej niż rok.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.