Umowa o pracę na piśmie przed podjęciem zatrudnienia. "Nie będzie to duże utrudnienie dla pracodawcy"

Nowe przepisy mają na względzie dobro pracowników i ochronę ich interesów, ale chronią również interesy pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umowa o pracę na piśmie przed podjęciem zatrudnienia. "Nie będzie to duże utrudnienie dla pracodawcy"

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSpozywczy.pl

www.portalspozywczy.pl

23 maj 2016 11:04


Od września br. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która zlikwiduje tzw. syndrom pierwszej dniówki, czyli sytuację, gdy pracodawca zatrudnia pracowników bez podpisania z nimi umowy.

– Dla rynku pracy w handlu zmiana w przepisach będzie odczuwalna głównie dla pracodawców, którzy wcześniejszych przepisów nadużywali. Warto to podkreślić, ponieważ takie podmioty stanowią niewielki odsetek ogółu – mówi Małgorzata Ambroziak, ekspert rynku pracy Antal.

– Są branże, gdzie bardzo trudno zawrzeć umowę w pełnym kształcie przed rozpoczęciem pracy. W handlu taką sytuacją może być np. okres przedświąteczny, gdy każde „ręce do pracy” są na wagę złota i kandydat przychodzący na rozmowę może zostać praktycznie w tym samym dniu przyjęty do pracy. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk niższego szczebla – mówi Ambroziak.

Dodaje, że jednak zmiana obecnych przepisów umożliwia uproszczenie ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę. W myśl obecnych przepisów Kodeksu pracy, strony umowy, rodzaj umowy, data jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy muszą być ustalone na piśmie. Taki dokument należy podpisać najpóźniej na koniec pierwszego dnia pracy.

– Nie jest to zatem bardzo duże utrudnienie dla pracodawcy. Nawet w sytuacji wysokiego sezonu można sprawnie zarządzić administracją tej procedury – tłumaczy ekspert firmy Antal.

Podkreśla, że nowe przepisy mają na względzie dobro pracowników i ochronę ich interesów, ale chronią również interesy pracodawców.

Więcej czytaj na portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.