Umów cywilnoprawnych ciągle przybywa

0 0
Umów cywilnoprawnych ciągle przybywa

Coraz więcej pracowników zatrudnianych jest na tzw. umowach śmieciowych, czyli umowach zlecenia lub o dzieło, choć w rzeczywistości spełnione są warunki właściwe dla umowy o pracę - wynika z danych PIP.

W 2012 r. w podmiotach kontrolowanych przez PIP na "umowach śmieciowych" pracowało ponad 458 tys. osób (12,6 proc. ogółu pracujących w kontrolowanych miejscach). Dla porównania w 2011 r. odsetek ten wynosił 10,7 proc., w 2010 r. - 10,9 proc., a w 2009 r. - 9,5 proc.

Ponadto PIP zakwestionowała w 2012 r. ponad 16 proc. skontrolowanych przez siebie umów cywilnoprawnych (kontrola objęła 37,4 tys. umów), stwierdzając, że warunki zatrudnienia w rzeczywistości odpowiadają stosunkowi pracy. W porównaniu do 2011 r. liczba zakwestionowanych umów wzrosła o 36 proc., a do 2010 r. - o 56 proc.

W 2012 r. nieprawidłowości te dotyczyły 6040 osób (w 2011 r. - 4431, 2010 r. - 3868).

Zawieranie umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę najczęściej spotyka się w branży budowlanej, usługach ochroniarskich, w pracy osób sprzątających oraz sprzedawców.

PIP przypomina, że zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych pozbawieni są licznych przywilejów, dostępnych dla pracowników objętych umowami o pracę. W przypadku "umowy śmieciowej" pracodawca nie ma np. obowiązku zagwarantowania minimalnego wynagrodzenia, płatnego urlopu wypoczynkowego, przestrzegania norm czasu pracy.

Zatrudniony nie korzysta też z ochrony przed zwolnieniem z pracy.

Główny Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz zaznaczyła jednak, że przedstawione dane nie są reprezentatywne, bo rocznie Inspekcja dociera ze swymi kontrolami jedynie do kilku procent pracodawców. W uzupełnieniu PIP przedstawiła dane Głównego Urzędu Statystycznego, jednak i te nie mogą być miarodajne, bowiem nie obejmują mikroprzędsiebiorstw, zatrudniających poniżej 9 osób.

Widać jednak na ich podstawie "ucieczkę od zatrudnienia na podstawie umów o pracę na rzecz umów cywilnoprawnych" - powiedziała Hickiewicz.

Statystyki GUS odnotowały bowiem niemal dwukrotny wzrost liczby osób wykonujących pracę wyłącznie na podstawie umów cywilnoprawnych - z 546,7 tys. w 2010 r. do 1012,9 tys. w roku 2011.

Hickiewicz podkreśliła, że największy problem jest dziś z ustaleniem rzeczywistego stanu statystycznego.

Podobny kłopot z uzyskaniem miarodajnych danych występuje w przypadku zaniżania w umowach o pracę rzeczywistego wynagrodzenia. Pracownik otrzymuje wprawdzie w takiej sytuacji wyższe wynagrodzenie "do ręki", jednak składki odprowadzane do ZUS i zaliczka na podatek dochodowy są niższe niż powinny.

W latach 2011-2012 inspektorzy pracy ujawnili zaledwie kilkadziesiąt takich sytuacji, a rzeczywista skala zjawiska "jest trudna do oszacowania" - stwierdza w informacji dla sejmowej komisji PIP.

"Proceder ten wynika z utrzymywanego w tajemnicy porozumienia między pracodawcą a pracownikiem, wspólnie zainteresowanych ukryciem rzeczywistego wynagrodzenia" - głosi raport Inspekcji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.