Ulga podatkowa na żłobek w firmie, dofinansowanie opieki. Nowe możliwości dla pracodawców

0 0
Ulga podatkowa na żłobek w firmie, dofinansowanie opieki. Nowe możliwości dla pracodawców
/fot. pixabay

Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym wprowadza dla przedsiębiorców dwie możliwości wspierania pracowników, którzy są rodzicami - przez otwarcie przyzakładowego żłobka bądź dofinansowanie pobytu w placówkach zewnętrznych.

Od 2016 r. przedsiębiorca, który otworzy przyzakładowe przedszkole albo żłobek, będzie mógł pomniejszyć swój przychód do opodatkowania o koszty związane z prowadzeniem placówki. Jeżeli przedsiębiorca nie ma warunków do prowadzenia żłobka ani przedszkola, będzie mógł dofinansować pracownikom pobyt ich dzieci w placówkach zewnętrznych, publicznych lub prywatnych.
Otrzymana pomoc finansowa będzie przychodem nieopodatkowanym, ale podlegającym naliczaniu składek zusowskich. Maksymalna wysokość udzielonego wsparcia będzie zależeć od rodzaju ośrodka, do którego zostanie zapisana pociecha.

- W przypadku żłobka i klubu dziecięcego pracownik uzyska na każde dziecko do 400 zł miesięcznie. Z kolei jeśli chodzi o przedszkole, będzie to maksymalnie 200 zł miesięcznie na każde dziecko. Wysokość dofinansowania będzie niezależna od zarobków rodziców. Przedsiębiorstwo nie musi zdecydować się na maksymalną kwotę wsparcia – mówi Renata Kotecka z firmy Sage.

Nowelizacja ma wspomóc pracujących Polaków w łączeniu życia zawodowego z wychowywaniem dzieci. - Do tej pory wydatki ponoszone przez przedsiębiorców na tworzenie placówek przyzakładowych nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu, nie podlegały żadnym ulgom i były dla firm obciążaniem. W konsekwencji niechętnie inwestowały one w żłobki i przedszkola – podkreśla ekspertka.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.