UE wprowadza ramy kwalifikacji. Czy to koniec z wyzyskiem magistrów?

- System daje szanse na porównanie dyplomów w różnych krajach i różnych systemach edukacji - mówi Beata Balińska z Instytutu Badań Edukacyjnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

UE wprowadza ramy kwalifikacji. Czy to koniec z wyzyskiem magistrów?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

28 maj 2015 11:28


Opis umiejętności, wiedzy i kompetencji przypisany do odpowiednich dyplomów, świadectw czy certyfikatów, umożliwiający porównanie kompetencji pracowników w różnych krajach - to w dużym uproszczeniu ramy kwalifikacji wprowadzane przez około 140 krajów na świecie, w tym Polska.

Praca zgodna z kompetencjami

Jak tłumaczy Beata Balińska z Instytutu Badań Edukacyjnych, to oznacza, że jeśli np. skończymy studia, to wyjeżdżając do pracy w W. Brytanii będziemy mogli liczyć nie tylko na pracę tylko na „zmywaku”, ale i na wykonywanie prac zgodnych z naszymi kompetencjami.

─ Ten system daje szanse na porównanie dyplomów w różnych krajach i różnych systemach edukacji – tłumaczy Beata Balińska. Podkreśla, że system jest wprowadzany po to, by pomóc w mobilności pracowników.

─ Dzięki zapisanym na naszych świadectwach numerom, zagraniczny pracodawca dowie się o naszym wykształceniu, jego poziomie, w sposób transparentny. Dzięki temu będzie wiedział w jakiej ramie kwalifikacji się znajdujemy i ile powinniśmy zarabiać- tłumaczy ekspertka.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.