UE rozważa rekomendacje dotyczące pracy pilotów linii lotniczych

UE rozważa wydanie rekomendacji dotyczących liczby członków załogi, którzy muszą przebywać w kokpicie w czasie lotu - poinformowały źródła unijne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

UE rozważa rekomendacje dotyczące pracy pilotów linii lotniczych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 mar 2015 18:01


Jak mówiła na piątkowej (27 marca) konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa, w sprawie wtorkowej katastrofy samolotu linii Germanwings (spółki-córki Lufthansy) toczy się śledztwo i jest zbyt wcześnie, by wyciągać jakieś wnioski. "Jeśli będzie konieczność przejrzenia naszego prawa, to będziemy to robić, gdy będą konkretne wnioski ze śledztwa" - podkreśliła.

Tymczasem pragnące zachować anonimowość źródło unijne powiedziało, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) rozważa wydanie odpowiednich rekomendacji: "Grupa ekspertów przygląda się zagadnieniu liczby osób w kokpicie, to byłoby do rozważenia w krótkim okresie. Żadna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale jest to kwestia, której przyglądamy się teraz bardzo dokładnie".

Czytaj też: Pilot samolotu linii Germanwings ukrywał chorobę. W dniu katastrofy był na zwolnieniu

"W sprawie innych aspektów, które mogą być związane z tą katastrofą, jest za wcześnie, by rozpocząć szczegółowy przegląd, ale zostanie to zrobione, jeśli będzie taka potrzeba. Czekamy na więcej szczegółów z badania katastrofy" - dodało źródło. EASA może wydać zarówno wiążące instrukcje, dotyczące aspektów technicznych lotów, jak i - w innych kwestiach - niewiążące rekomendacje, do których jednak z reguły stosują się podmioty na rynku.

Inne źródło podkreśliło, że już teraz istnieją bardzo szczegółowe wymagania dotyczące medycznej zdatności pilotów linii lotniczych do pracy, włącznie z wymogami dotyczącymi zdrowia i kondycji psychicznej. Dodatkowo, wszyscy piloci muszą być badani co najmniej raz w roku, a w przypadku starszych osób - co pół roku. Regulacje dotyczące zdrowia psychicznego obejmują wstępne badania kandydatów na pilotów i okresowe kontrole raz w roku, a także możliwość przeprowadzenia w razie potrzeby badań ad hoc. "Piloci nie mogą latać, jeżeli nie są zdolni do latania. Taka jest generalna zasada. To zobowiązanie zarówno dla pilota, jak i dla linii lotniczej, która musi sprawdzić, czy pilot ma ważny certyfikat" - powiedział urzędnik.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.