UE chce ograniczyć swobodę w delegowaniu pracowników za granicę

0 0
UE chce ograniczyć swobodę w delegowaniu pracowników za granicę

Polska jest europejskim liderem pod względem liczby wysyłanych pracowników do innych państw. Z danych ZUS wynika, że w ubiegłym roku oddelegowano z Polski do pracy za granicę 341 tys. pracowników. Większość z nich pochodzi z małych firm.

Zdaniem Krzysztofa Jakubowskiego, wiceprezesa Agencji InterKadra i członka zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, nowe przepisy o delegowaniu pracowników do pracy za granicą pogrążą w Polsce głównie małych pracodawców, gdyż nie będzie ich stać na spełnienie wszystkich absurdalnych unijnych formalności.

O czym mowa?

O obowiązku ustanowienia przedstawiciela firmy w kraju przyjmującym, o tłumaczeniu dokumentów na język obcy, nakazie zatrudnienia pracownika na kilka miesięcy przed oddelegowaniem go za granicę (obecnie wystarczy, że podlega on przepisom o ubezpieczeniu społecznym) czy obowiązku zatrudnienia go po powrocie z delegowania.

Wszystkie te postulaty mogą zacząć obowiązywać, jeśli zostaną przegłosowane 20. czerwca przez Komisję ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim.

Z perspektywy przedsiębiorców najpopularniejszymi państwami przyjmującymi są Niemcy, Francja i Holandia. Jeśli zmienią się przepisy, każde państwo będzie mogło określać własne warunki, które będzie trzeba spełniać, by móc w nim świadczyć swoje usługi.

- Pozostawienie tej kwestii do swobodnej decyzji każdego z państw doprowadzi do chaosu, ponieważ pracodawcę delegującego pracowników do Francji i Włoch będą obowiązywać różne reżimy prawne - zauważa Ewelina Pietrzak, ekspert Lewiatana.

Krytycznie do proponowanej zmiany odnosi się również wiceprezes InterKadry. Według niego otwarta lista środków kontrolnych to spore nadużycie, które będzie pozwalało w nieskończoność poszerzać katalog kontroli tak, aby zawsze można było uniemożliwić danej firmie delegowanie pracowników za granicę.

- Stwarza ono również pole do nadużyć urzędniczych. Decyzja o zgodzie na delegowanie będzie uznaniowa i w dużej mierze będzie zależała jedynie od dobrej woli urzędnika kraju przyjmującego - wyjaśnia Krzysztof Jakubowski.

Obowiązek przechowywania całej dokumentacji dotyczącej delegowania przez co najmniej dwa lata w miejscu świadczenia danej usługi będzie z kolei sporym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorców. Duże firmy jakoś sobie poradzą - wynajmą do obsługi i archiwizowania dokumentów kancelarię prawną, ale dla małych to już będzie duży kłopot.

- Wyobraźmy sobie, że chodzi o budowę mostu, który został ukończony i oddany do użytku. Po ekipie budowlanej nie ma tam już śladu. Gdzie mają być te dokumenty przechowywane? W jakich warunkach? - pyta Krzysztof Jakubowski.

Oczywiście, takie wymogi są próbą wprowadzenia fikcji do przepisów unijnych. Próbują je wymóc na Brukseli głównie przedstawiciele związków zawodowych, by ochronić rodzime rynki pracy.

- Zapominają przy tym, czym jest konkurencja i że rynek i tak wyreguluje się sam, niezależnie od administracyjnych obostrzeń. Wzrośnie za to liczba pracowników delegowanych na czarno - przestrzega Krzysztof Jakubowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.