Tylko co trzeci pracownik z umową cywilnoprawną znajduje stałą pracę

Spośród osób w wieku 25-65 lat, które pracowały na podstawie umowy cywilnoprawnej, tylko 31 proc. w ciągu trzech lat miało stałą umowę – podaje Instytut Badań Edukacyjnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko co trzeci pracownik z umową cywilnoprawną znajduje stałą pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

15 wrz 2016 15:54


Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadził badania dotyczące konsekwencji pracy na umowach cywilnoprawnych. Sprawdzano m.in. poziom umiejętności pracowników zatrudnionych na stałe, na umowie-zleceniu oraz umowie o dzieło, a także ich dalsze zawodowe losy. Badanie miało dwie rundy prowadzone w odstępie trzech lat.

Kiedy porównywano wyniki, okazało się, że choć pracodawcy często przekonują, że umowa cywilnoprawna to narzędzie selekcji, a najlepsi mogą liczyć na stałe zatrudnienie, w praktyce tak się nie dzieje.

W ciągu trzech lat między pierwszą i drugą rundą badania tylko 31 proc. pracowników otrzymało stałą umowę. Prawdopodobieństwo przejścia na nią zależało głównie od wieku i wykształcenia. Największe szanse miały osoby między 30. a 45. rokiem życia z tytułem magistra.

Dzieje się tak, pomimo braku różnic w umiejętnościach rozumienia tekstu i rozumowania matematycznego pomiędzy osobami pracującymi na podstawie umowy na czas nieokreślony a pozostałymi typami umów. Osoby pracujące na podstawie umowy na czas nieokreślony wręcz częściej wykorzystują kompetencje informacyjne takie jak czytanie, pisanie, czy używanie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Wynik ten sugeruje, że miejsca pracy oferujące różne typy umów osobom o tych samych cechach społeczno-demograficznych i umiejętnościach różnią się zakresem obowiązków pracowników, mimo że osoby te pracują teoretycznie na analogicznych stanowiskach.

Pracownicy na umowach cywilnoprawnych wykonują prostsze prace i w mniejszym stopniu wykorzystują swoje zdolności. A także mniej się uczą, bo pracodawcy rzadziej wysyłają ich na szkolenia. Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych biorą udział średnio w jednym szkoleniu rocznie mniej od tych, którzy pracują na bezterminowym etacie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

inga 2016-09-16 11:52:38

niestety, nadal wykorzystuje się umowy cywilnoprawne w sytuacji, gdy są spełnione wymogi pracy etatowej. Robią tak również znane firmy. I wybór jest taki: albo się na to godzisz, albo pracy nie będzie