Tusk: projekt PiS spowodowałby wzrost, a nie spadek bezrobocia

0 0
Tusk: projekt PiS spowodowałby wzrost, a nie spadek bezrobocia

Projekt ustawy o Narodowym Programie Zatrudnienia autorstwa PiS "wiązał się raczej z ryzykiem i mógł oznaczać minus milion miejsc pracy, a nie plus milion miejsc pracy" - powiedział w piątek premier Donald Tusk, tłumacząc dlaczego PO zagłosowała za odrzuceniem projektu.

W piątkowym głosowaniu Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu przygotowany przez PiS projekt ustawy o Narodowym Programie Zatrudnienia. Przeciwko projektowi opowiedzieli się m.in. wszyscy posłowie PO (199 osób) biorący udział w głosowaniu.

Premier był pytany podczas konferencji prasowej po głosowaniach, dlaczego PO była przeciwna projektowi skoro on sam mówił w środę w Brukseli, że zlecił analizę propozycji PiS, aby "wyciągnąć wszystko, co sensowne i adaptować". Jak argumentował, "dobry pomysł nie może mieć barwy partyjnej, tylko będzie zaakceptowany bez zbędnej dyskusji".

Szef rządu odpowiedział, że w Brukseli mówił o tym, że każdy projekt dotyczący walki z bezrobociem warto wspierać, ale pod warunkiem, że znajdą się w nim dobre i sensowne rzeczy, które pozwolą na skuteczną walkę z bezrobociem.

Tusk zaznaczył, że w opinii ekspertów, posłów PO, ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, propozycja PiS nie jest projektem, który może skutecznie sprzyjać tej walce. "Kiedy analizowaliśmy zapisy tego projektu, jeszcze wczoraj i dziś rano o tym dyskutowaliśmy, to istnieje realne ryzyko, że główna istota tego projektu, jaką jest podniesienie, tak czy inaczej i to dość radykalne, kosztów pracy, wydaje się dziś najgorszym a nie najlepszym pomysłem" - oświadczył premier.

Według niego analizując sytuację na rynku pracy w Polsce i w innych krajach europejskich, a także analizując różne pomysły dotyczące walki z bezrobociem, które pojawiają się w Europie i w Polsce, "to z całą pewnością szczególnie w czasie kryzysu dwa pomysły nie są do zaakceptowania".

"Pierwszy - duże wydatki z budżetu państwa wtedy, kiedy widać wyraźnie, że trzeba raczej bardzo oszczędnie i odpowiedzialnie dysponować pieniędzmi publicznymi. I drugi - wyraźne podnoszenie kosztów pracy albo usztywnianie rynku pracy na przykład poprzez regulacje kodeksu pracy" - przekonywał szef rządu. Zdaniem premiera tego typu myślenie jest bardzo niebezpieczne dla rynku pracy.

Tusk przyznał, że dotychczasowe starania i działania rządu w sprawie przeciwdziałania bezrobociu "przynoszą efekt o wiele za słaby, żeby ludzie mieli z tego powodu satysfakcję".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.