Trzecia umowa o pracę na czas nieokreślony? Nie zawsze

0 0
Trzecia umowa o pracę na czas nieokreślony? Nie zawsze
Pracodawcy przedłużają tymczasowe zatrudnianie pracowników na długi okres czasu, korzystając z furtki, jaką daje im prawo pracy (fot.fotolia)

Trzecia umowa zawarta z pracownikiem na czas określony przekształca się, z mocy prawa, w umowę na czas nieokreślony. Jednak nie zawsze.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późń. zm.), gdy te same podmioty (tzn. pracownik i pracodawca) zawarły już wcześniej dwie umowy na czas określony, to trzecia umowa staje się bezterminowa. Jednak od zakończenia jednego kontraktu do zawarcia kolejnego nie może minąć więcej niż 1 miesiąc, przy czym przyjmuje się, że okres miesiąca wynosi 30 dni, z uwzględnieniem również dni wolnych od pracy.

Nie bierze się natomiast pod uwagę umowy zawartej na okres próbny, na czas wykonania określonej pracy i umowy na zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Więcej niż trzy umowy na czas określony pracodawca może zawrzeć także w przypadku, gdy chodzi o wykonywanie pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

Ponadto trzecia umowa przekształca się w bezterminowy kontrakt tylko wtedy, gdy wszystkie poprzednie umowy zostały zawarte po dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tj. po 1 maja 2004 r. Ten przepis (art. 15 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, Dz.U. 2003 nr 213 poz. 2081) wzbudził sporo kontrowersji i rozbieżnych interpretacji, ale Sąd Najwyższy wyroku z 26 lutego 2014 roku (sygn. akt I PZP 4/13) potwierdził taką właśnie jego wymowę.

Pomimo ograniczeń, pracodawcy przedłużają tymczasowe zatrudnianie pracowników na długi okres czasu, korzystając z furtki, jaką daje im prawo pracy - czyli robią miesięczną przerwę w zatrudnieniu między drugą a trzecią umową.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.