Trzecia transza deregulacji zawodów przyjęta

Obejmująca sto zawodów trzecia transza deregulacji została przyjęta w czwartek (25 czerwca) przez Sejm. Łącznie dotychczas deregulacja w trzech transzach objęła 247 zawodów, 70 z nich przestało być regulowanych, zaś do pozostałych ułatwiono dostęp.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trzecia transza deregulacji zawodów przyjęta

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 cze 2015 12:59


Za nowelizacją regulującą warunki dostępu do wykonywania określonych zawodów i obejmującą kilkanaście ustaw głosowało 256 posłów, przeciw było dwóch, zaś 176 wstrzymało się od głosu.

Spośród 22 poprawek zaproponowanych w drugim czytaniu posłowie przyjęli pięć. Dotyczą one przepisów przejściowych w odniesieniu do przepisów geologicznych i górniczych, i kwestii dopuszczenia do uzyskania broni przez pracowników ochrony. Większości nie zyskała natomiast poprawka odstępująca od dopuszczenia adwokatów i radców prawnych do spraw o znaki towarowe przed Urzędem Patentowym. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Czytaj też: Deregulacja zawodów nie pomogła w stworzeniu zbyt wielu nowych miejsc pracy

Koncepcja deregulacji przed trzema laty była jednym z głośniejszych projektów rządu, jej zwolennikiem był m.in. ówczesny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak wówczas wskazywano, Polska była w czołówce europejskich krajów pod względem liczby zawodów regulowanych - zgodnie z szacunkami profesji takich w naszym kraju było 380.

Zawody objęte trzecią transzą deregulacji

Wśród zawodów objętych trzecią transzą deregulacji są profesje pożarnicze, geologiczne i górnicze oraz m.in.: muzealnik, rzecznik patentowy, doradca inwestycyjny, tłumacz przysięgły, konserwatorzy zabytków, rzeczoznawcy, a także maklerzy papierów wartościowych i giełd towarowych.

Czytaj też: Deregulacja zawodów: w których z nich łatwiej będzie o pracę?

"Ułatwienia będą polegać m.in. na ograniczeniu praktyk zawodowych, dopuszczeniu możliwości samokształcenia, obniżeniu maksymalnych opłat za egzaminy zawodowe i ewentualności zwolnienia z egzaminu pisemnego w przypadku określonej praktyki zawodowej, likwidacji niektórych biurokratycznych obowiązków i uelastycznieniu warunków zatrudnienia" - mówiła podczas sejmowej debaty sprawozdawca komisji zajmującej się zmianami Maria Janyska (PO).

Immunitet muzealny

W nowelizacjach zawarto także - niezwiązane bezpośrednio z deregulacją - rozwiązania dotyczące tzw. immunitetu muzealnego. Chodzi o ochronę prawną przedmiotów o wartości historycznej, artystycznej lub naukowej wypożyczonych z zagranicy na wystawę organizowaną w Polsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.