Telepraca ma aktywizować bezrobotnych. Rząd pracuje nad zmianami w przepisach

Resort pracy chce, aby telepraca była popularnym sposobem na aktywizację bezrobotnych, dlatego pracuje nad nowelizacją ustawy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Telepraca ma aktywizować bezrobotnych. Rząd pracuje nad zmianami w przepisach

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 kwi 2014 10:09


Choć przepisy ustawy o promocji zatrudnienia gwarantują grant na utworzenie zdalnego miejsca pracy dla bezrobotnego rodzica, to jednak telepraca nie cieszy się popularnością. Jak wynika z badań Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zaledwie 3,2 proc. pracodawców zatrudnia zdalnych pracowników. Dlaczego?

Czytaj też: Jedni uwięzieni w biurach, drudzy pracują, gdzie tylko im się podoba. Kto ma się lepiej?

Zdaniem ekspertów grant to za mało. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna" największą barierą są wymogi biurokratyczne związane z pisaniem regulaminów dla telepracowników, negocjacje ze związkami zawodowymi oraz obowiązki związane z BHP - ciężko o egzekwowanie zasad BHP w domu zatrudnionego.

Co na to resort pracy? Ministerstwo informuje, że nie wszystkie postulaty będą mogły być uwzględnione, ponieważ mogłyby być sprzeczne z zasadami UE. Dotyczy to obowiązków związanych z BHP, które wynikają z przepisów unijnych oraz ograniczeń dotyczących porozumień ze związkami zawodowymi (resort jest przeciwny) - podaje „DGP".

Rząd natomiast chce uwzględnić w nowych przepisach osoby, które częściowo wykonują pracę w biurze, a częściowo gdzie indziej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.