Tam Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy

Wielki Piątek będzie na Węgrzech dniem wolnym od pracy – zapowiedział premier Viktor Orban w Budapeszcie na posiedzeniu synodu węgierskich Kościołów reformowanych z okazji 60. rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tam Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: AW/PAP

15 paź 2016 17:57


Orban oświadczył, że przypadająca w przyszłym roku 500. rocznica reformacji w Europie byłaby odpowiednim momentem, by pomóc wiernym świętować Wielki Piątek poprzez ogłoszenie go dniem wolnym od pracy.

Nawiązując do rewolucji 1956 r., premier powiedział, że rzeczywistość dyktatury niszczy godność ludzką, pozostawiając po sobie zwykle pustkę i rezygnację. Na Węgrzech zwyciężyli jednak bohaterowie powstania, bo sprawili, że w najczarniejszym okresie węgierskiej historii, gdy kraj był zajęty przez Sowietów, ludzie mieli z czego być dumni - podkreślił.

O protestantyzmie powiedział zaś, że jest to "podstawowy budulec współczesnej europejskiej demokracji i kultury". Dziś "ta 500-letnia tradycja religijnej odwagi ponownie jest dla Europy miernikiem", gdyż znów trzeba mieć odwagę, by wypowiedzieć prostą prawdę, iż "współczesna kultura europejska i obecny porządek obywatelski zawdzięczają istnienie chrześcijaństwu" - zaznaczył.

W Polsce póki co nie ma szans na nie tylko na to, by Wielki Piątek był dniem wolnym, ale nawet na to, by w tym dniu pracować krócej. Przypomnijmy w maju Sejm odrzucił projekt autorstwa PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.