Taksówkarze nadal będą musieli zdawać egzamin

Osoby chcące uzyskać licencję taksówkarza w Warszawie, będą musiały zdawać egzamin także po wejściu 1 stycznia 2014 r. przepisów deregulujących zawód taksówkarza - zdecydowała Rada Warszawy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Taksówkarze nadal będą musieli zdawać egzamin

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 lis 2013 15:06


Osoby chcące uzyskać licencję taksówkarza w Warszawie, będą musiały zdawać egzamin także po wejściu 1 stycznia 2014 r. przepisów deregulujących zawód taksówkarza - zdecydowała w czwartek Rada Warszawy.

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, obowiązkowy egzamin uprawniający do otrzymania licencji taksówkarza po 1 stycznia 2014 r. mogą wprowadzić jedynie gminy liczące ponad 100 tys. mieszkańców.

Czytaj też:  Rząd o drugiej transzy deregulacji zawodów


Uchwała Rady Warszawy określa, że - tak jak obecnie - aby uzyskać licencję taksówkarza, trzeba będzie odbyć szkolenie oraz zdać egzamin z topografii miasta i znajomości prawa miejscowego. W uchwale zaznaczono, że szkolenie ma dotyczyć także udzielania pierwszej pomocy.

Osoby, które odbyły szkolenie i zdały egzamin przed 1 stycznia 2014 r., nie muszą ich powtarzać.

Z utrzymania szkoleń i egzaminów zadowoleni są taksówkarze, którzy wzięli udział w czwartkowej sesji rady miasta.

Przewodniczący Związku Zawodowego Taksówkarzy "Warszawski Taksówkarz" Jarosław Iglikowski zaznaczył, że w europejskich miastach w znacznej większości rynek taksówkarski jest ściśle regulowany. Powiedział, że w Londynie osoba chcąca uzyskać licencję przez dwa do trzech lat poznaje topografię miasta, z kolei w Rzymie liczba licencji jest limitowana - na określoną liczbę mieszkańców przypada jedna taksówka.

Zawód taksówkarza znalazł się w pierwszej transzy deregulacji (razem z 50 innymi profesjami), czyli w ustawie łagodzącej wymogi dostępu do zawodów uchwalonej w kwietniu przez Sejm. W sumie, dzięki trzem transzom deregulacji, ułatwiony ma zostać dostęp do prawie 246 zawodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.