Tajemnica wynagrodzeń w firmie: Pracodawca nie może wymagać milczenia

0 0
Tajemnica wynagrodzeń w firmie: Pracodawca nie może wymagać milczenia
fot. flickr/CC BY 2.0

Pracodawcy w Polsce płacą coraz więcej, ale jednocześnie starają się trzymać pracowników w ryzach, zabraniając im ujawniania swoich zarobków, co jest niezgodne z prawem.

W ostatnim kwartale 2014 r. GUS podał, że wysokość przeciętnego wynagrodzenia w Polsce wyniosła 3 tys. 980,92 zł, co oznacza, że w ujęciu rocznym wzrosło ono o 3,8 proc., a w miesięcznym o 2,1 proc.

Rosnące wynagrodzenia cieszą z pewnością otrzymujących je pracowników. Niestety, zdarza się, że wysokość wynagrodzenia w różni się nawet między pracownikami pracującymi na tym samym stanowisku.

Czytaj też: Smulewicz, Grant Thornton: Jawność wynagrodzeń się nie opłaca?

Stara prawda powtarzana przez osoby długo funkcjonujące na rynku pracy głosi, że ile sobie wynegocjujesz, tyle zarabiasz. Te nierówności, gdy wychodzą przypadkowo na jaw, często są powodem frustracji i spadku motywacji do pracy osób, których wynagrodzenie jest niższe od jego kolegów. Pracodawcy doskonale wiedzą o tym mechanizmie, dlatego zdarza się, że stosują niedozwolone metody, aby zapobiec takim sytuacjom i zachować w firmie tajemnicę wynagrodzeń.

Niektóre firmy powołują się na obowiązek lojalności pracownika względem pracodawcy zawarty w Kodeksie Pracy oraz na przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, chroniące tajemnicę przedsiębiorstwa, w tym część informacji organizacyjnych firmy i próbują zmusić pracowników do zachowania tajemnicy płac poprzez odpowiednie zapisy w umowach o pracę.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie zgadza się z takim stanowiskiem, uznając zapisy tego typu w umowach za łamanie praw pracownika. Również eksperci twierdzą, że informacja o zarobkach jest dobrem osobistym pracownika i ten może nim swobodnie dysponować. Umieszczanie zapisów o nieujawnianiu pensji w umowach pracowników jest według MPiPS niezgodne z prawem i pracownika te deklaracje nie obowiązują.

Warto o tym pamiętać podejmując zatrudnienie, gdy pracodawca przedłoży umowę o pracę z podobnymi zapisami dotyczącymi tajemnicy wynagrodzeń, można się zastanowić, czy wynegocjowana przez nas stawka naprawdę jest zadowalająca, czy też będziemy w firmie pracować prawie za darmo.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.