Szykują się zmiany w urlopach rodzicielskich

Od 2016 r. świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie ma trafiać do matek niepracujących, studentek i ubezpieczonych w KRUS. Jakie jeszcze zmiany w urlopach rodzicielskich są rozważane?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szykują się zmiany w urlopach rodzicielskich

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 mar 2015 10:13


Wprowadzony w 2013 r. urlop rodzicielski dał rodzicom możliwość przebywania z dzieckiem aż do 52 tygodni. Urlopy dla rodziców cieszą się coraz większą popularnością. W całym 2014 r. skorzystało z nich ponad 631 tys. rodziców, w tym 471,9 tys. kobiet i 159,3 tys. mężczyzn.

Z urlopów rodzicielskich skorzystało prawie 316 tys. osób. Również z zarezerwowanych tylko dla ojców dwutygodniowych urlopów panowie korzystają coraz częściej. Urlop ojcowski wykorzystać można przez pierwszy rok życia dziecka i może on trwać do 2 tygodni.

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci

W ubiegłym roku na świat przyszło 375 158 dzieci. Było to 5 582 więcej urodzeń niż w 2013 roku.- Wprowadzone przez nas rozwiązania ułatwiające rodzicom godzenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi przynoszą pierwsze rezultaty. Dlatego robimy kolejny krok w tę stronę i chcemy także wspierać matki bezrobotne czy uczące się – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: Nie bójmy się, że roczne urlopy źle wpłyną na pracę dla kobiet

Od 2016 r. świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie ma trafiać do matek niepracujących, studentek i ubezpieczonych w KRUS. Będzie to świadczenie analogiczne do urlopu rodzicielskiego i podobnie jak w nim rodzice będą mogli to świadczenie pobierać wymiennie. Projekt ustawy po konsultacjach społecznych trafił już na komitet stały Rady Ministrów.

O obecnych i możliwych rozwiązaniach z zakresu urlopów rodzicielskich debatowali eksperci. O propozycjach zmian mówiła m.in. minister Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta RP.

– Współpraca z resortem pracy zaowocowała wieloma świetnymi projektami wspierającymi rodzinę. Nasza propozycja zmian w urlopach dla rodziców zakłada uelastycznienie przepisów w tym zakresie i wydłużenie możliwości wykorzystania wolnego czasu na wychowanie dziecka – powiedziała minister Wóycicka.

Główne pomysły na przyszłość urlopów dla rodziców, które pojawiły się w czasie debaty to:

Zapewnienie bezpieczeństwa dla całej rodziny. Chodzi nie tylko o opiekę nad dzieckiem, ale także o komfortowy powrót do pracy przez rodziców. – Dziecko to inwestycja, a rodzice powinni móc być spokojni o zapewnienie jego przyszłości – powiedział Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.