Szydło: Wiemy skąd wziąć pieniądze m.in. na obniżenie wieku emerytalnego

Program rodzinny 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł oraz obniżenie wieku emerytalnego - to priorytety PIS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szydło: Wiemy skąd wziąć pieniądze m.in. na obniżenie wieku emerytalnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/ jk

5 lip 2015 9:38


W wystąpieniu programowym podczas drugiego dnia konwencji PiS w Katowicach Beata Szydło podkreśliła, że priorytetowe projekty jej partii będą kosztować 39 miliardów zł. Wymieniła wśród nich program rodzinny 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł oraz obniżenie wieku emerytalnego.

PIS zdobędzie pieniądze

Wiemy, skąd wziąć pieniądze" - zapewniła, odnosząc się do zarzutu polityków PO, że PiS mówi o projektach, ale nie wie, jak je sfinansować. Jak zaznaczyła, z dodatkowych wpływów z VAT, uszczelnienia systemu podatkowego, opodatkowania hipermarketów i banków można uzyskać 73 miliardy zł.

Szydło przedstawiła własne wyliczenia, które - jak podkreśliła - różnią się od wyliczeń przedstawianych przez PO i niektórych ekspertów. Jak podkreśliła, wsparcie finansowe dla rodzin będzie kosztować 22 miliardy złotych, przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego 10 miliardów złotych, a podniesienie kwoty wolnej od podatku 7 miliardów złotych.

"Podliczmy, jakie są koszty naszych propozycji. Nasi oponenci mówią 90 miliardów. Pokazuję państwu: 39 miliardów" - powiedziała. Wymieniła 5 źródeł finansowania priorytetowych projektów. Jak mówiła, pieniądze można znaleźć w dodatkowych wpływach z podatku VAT (oszacowała je na 9 miliardów zł), uszczelnieniu systemu podatkowego (straty z tego tytułu to, zdaniem Szydło, 52 miliardy złotych), zahamowaniu wyprowadzania podatków z Polski do rajów podatkowych (co, jak wyliczyła, kosztuje rocznie Polskę 4 miliardy zł), opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych podatkiem obrotowym, co da - jak mówiła - 3 miliardy złotych, a także wprowadzeniu podatku bankowego (oszacowała, że przychód wyniesie 5 miliardów złotych).

"Łącznie, podliczając te źródła, które wskazuję, mamy 73 miliardy złotych. Łączny koszt naszych propozycji to 39 miliardów złotych. Jeszcze zostanie na inne, dobre propozycje" - zaznaczyła Szydło.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Szydło przedstawiła też plan zmian w podatkach i ułatwienia dla przedsiębiorców. Zgodnie z rozwiązaniami postulowanymi przez jej partię, 40 procent środków z zamówień publicznych ma być przeznaczane dla małych i średnich przedsiębiorstw, wprowadzone mają być preferencje dla takich firm w zamówieniach samorządowych, pełne obciążenie daninami publicznymi miałoby obowiązywać po 24 miesiącach od utworzenia firmy, jeżeli firma przynosi dochód. PiS chciałby też wprowadzić zasadę, że jeżeli bank komercyjny odrzuca biznesplan, kierowany jest on do BGK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.