Szwed: Jedna prosta zmiana zmniejszy liczbę bezrobotnych o 30 proc.

• Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej uważa, że po zmianie przepisów dotyczących opłacania składki zdrowotnej liczba zarejestrowanych bezrobotnych może spaść nawet o 30 proc.
• Jego zdaniem największym problemem dla urzędów pracy są długotrwale bezrobotni oraz osoby, które po krótkich epizodach z rynkiem pracy powracają do rejestru.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szwed: Jedna prosta zmiana zmniejszy liczbę bezrobotnych o 30 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

29 kwi 2016 12:27


- Ważne, byśmy tworzyli takie mechanizmy, by tych osób, które są w rejestrach, było jak najmniej, ale też by ta pomoc był realna, by nie było tak, że ktoś otrzymuje pracę na krótki okres i później do tego rejestru wraca - stwierdza Stanisław Szwed, sekretarz stanu w MRPiPS w rozmowie z Bankier.pl.

Obecnie stopa bezrobocia wynosi 10 proc. - to najlepszy marzec od 25 lat. Z rządowych prognoz, które potwierdzają również ekonomiści wynika, że stopa bezrobocia na koniec roku może spaść nawet poniżej 9 proc.

- Są też bezrobotni, którzy rejestrują się ze względu na składkę zdrowotną. Jeśli ta sprawa zostanie uregulowana przez zmianę ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych, to wszyscy będą ubezpieczeni, czyli nie będzie potrzeby rejestrowania się w urzędzie pracy, by uzyskać dostęp do świadczenia zdrowotnego. Urzędy pracy twierdzą, że po takiej zmianie to może być o 30 proc. mniej bezrobotnych - ocenia Szwed.

Od początku roku z urzędów pracy wyrejestrowano ponad pół miliona bezrobotnych. Z tego połowa znalazła zatrudnienie. Niestety wzrósł udział miejsc pracy subsydiowanych przez państwo - od początku roku zatrudnienie lub staż finansowane ze środków publicznych podjęły 44 tys. bezrobotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

LK 2016-04-29 15:21:12

liczba bezrobotnych niech się zmniejsza ,ale największe nieszczęście jest wtedy ,gdy bezrobotni zazdroszczą pracującym.