Szwed: Jedna prosta zmiana zmniejszy liczbę bezrobotnych o 30 proc.

0 0
Szwed: Jedna prosta zmiana zmniejszy liczbę bezrobotnych o 30 proc.
- Są bezrobotni, którzy rejestrują się jako bezrobotni ze względu na składkę zdrowotną - zauważa Stanisław Szwed. (Fot.: PiS, CC 3.0)

• Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej uważa, że po zmianie przepisów dotyczących opłacania składki zdrowotnej liczba zarejestrowanych bezrobotnych może spaść nawet o 30 proc.
• Jego zdaniem największym problemem dla urzędów pracy są długotrwale bezrobotni oraz osoby, które po krótkich epizodach z rynkiem pracy powracają do rejestru.

- Ważne, byśmy tworzyli takie mechanizmy, by tych osób, które są w rejestrach, było jak najmniej, ale też by ta pomoc był realna, by nie było tak, że ktoś otrzymuje pracę na krótki okres i później do tego rejestru wraca - stwierdza Stanisław Szwed, sekretarz stanu w MRPiPS w rozmowie z Bankier.pl.

Obecnie stopa bezrobocia wynosi 10 proc. - to najlepszy marzec od 25 lat. Z rządowych prognoz, które potwierdzają również ekonomiści wynika, że stopa bezrobocia na koniec roku może spaść nawet poniżej 9 proc.

- Są też bezrobotni, którzy rejestrują się ze względu na składkę zdrowotną. Jeśli ta sprawa zostanie uregulowana przez zmianę ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych, to wszyscy będą ubezpieczeni, czyli nie będzie potrzeby rejestrowania się w urzędzie pracy, by uzyskać dostęp do świadczenia zdrowotnego. Urzędy pracy twierdzą, że po takiej zmianie to może być o 30 proc. mniej bezrobotnych - ocenia Szwed.

Od początku roku z urzędów pracy wyrejestrowano ponad pół miliona bezrobotnych. Z tego połowa znalazła zatrudnienie. Niestety wzrósł udział miejsc pracy subsydiowanych przez państwo - od początku roku zatrudnienie lub staż finansowane ze środków publicznych podjęły 44 tys. bezrobotnych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • liczba bezrobotnych niech się zmniejsza ,ale największe nieszczęście jest wtedy ,gdy bezrobotni zazdroszczą pracującym.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.