Szwed: 12 złotych za godzinę pracy od września

0 0
Szwed: 12 złotych za godzinę pracy od września
Stanisław Szwed, wiceszef MRPiPS i Elżbieta Rafalska, szefowa resortu. (fot. MRPiPS)

• Od września, a nie od lipca mają wejść w życie przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za godzinę pracy w przypadku umów-zleceń - zapowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy i polityki społecznej.
• Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.
• Minimalna stawka godzinowa ma wynosić 12 zł brutto.

- Chcemy ukrócić proceder, kiedy zamiast umowy o pracę, stosowana jest umowa cywilno-prawna - mówił w rozmowie z Polskim Radiem Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wspomniał również o skandalicznych stawkach na umowach cywilnoprawnych, o czym pisaliśmy już tutaj: Ministerstwo pracy alarmuje: są przykłady pracy za 25 gr za godzinę

Wiceminister poinformował również, że zmiany wejdą w życie prawdopodobnie od września, a nie od lipca - jak wcześniej zapowiadano. Dłuższy czas ma służyć lepszemu przygotowaniu przepisów.

Wiceminister mówił również, że zmiany będą dotyczyły głównie kilku branż, np. firm ochroniarskich, sprzątających i budowlanych, gdzie stawki godzinowe są przeważnie bardzo niskie. Dodatkowo, jak poinformował gość Polskiego Radia, umowa-zlecenie będzie także obwarowana warunkami ewidencjonowania czasu pracy, co zwiększy możliwość kontroli. - Nadamy większe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy - zaznaczył wiceszef MRPiPS.

Stawka 12 złotych za godzinę przy umowach-zleceniach ma być także uwzględniona w przetargach w instytucjach publicznych. - Jeżeli nie zaczniemy od instytucji państwowych, nie poprawimy sytuacji na rynku. Przykład musi iść z góry - podkreślił Szwed.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.