Szwajcaria chce wprowadzić najwyższą pensję minimalną na świecie

W maju br. w Szwajcarii zostanie przeprowadzone referendum dotyczące wprowadzenia płacy minimalnej, która miałaby wynosić 25 dol. (76 zł) za godzinę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szwajcaria chce wprowadzić najwyższą pensję minimalną na świecie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

15 kwi 2014 10:08


Zgodnie z raportem szwajcarskiego biura statystycznego ok. 10 proc. Szwajcarów zarabia poniżej 14 tys. zł, pracując na pełnym etacie. Stawka godzinowa wynosi w tym przypadku 42,25 zł. Z danych OECD z 2012 r. wynika, że to więcej niż we Francji i Luksemburgu (32,12 zł) i w Australii (30,36 zł).

„Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że wprowadzenie płacy minimalnej popierają szwajcarskie związki zawodowe. Są oni zdania, że wynagrodzenia powinny odzwierciedlać krajowe ceny, które są jedne z najwyższych na świecie.

Eksperci nie są jednak tak optymistyczni. Obawiają się zwolnień i pogorszenia warunków pracy. - Proponowana w Szwajcarii reforma może okazać się kontrproduktywna. Bezrobocie wśród najmniej wykwalifikowanej siły roboczej rośnie. Rozwiązaniem tego problemu nie może być uczynienie jej pracy jeszcze bardziej kosztowną - wyjaśnia dla „DGP" George Sheldon, profesor ekonomii z Uniwersytetu w Bazylei.

Również korporacje (Nestle i Novartis) są przeciwne wprowadzeniu pensji minimalnej. - Państwowa interwencja w liberalny system ekonomiczny jest w sprzeczności z priorytetami ekonomii rynkowej, podstawy bezpieczeństwa naszego funkcjonowania, która była jak dotąd bardzo skuteczna - mówi Dermont Doherty, rzecznik prasowy Novartis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.