Szałamacha: Kwota wolna od podatku będzie wprowadzona etapami w następnych latach

Sejm głosami PiS odrzucił w czwartek (25 lutego) w pierwszym czytaniu projekt ustawy zakładający m.in. podwyższenie kwoty wolnej PIT do 8 tys. zł wraz z mechanizmem jej waloryzacji i rekompensatami dla samorządów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szałamacha: Kwota wolna od podatku będzie wprowadzona etapami w następnych latach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 lut 2016 7:45


Projekt został przygotowany przez posłów PO. Klub PiS uzasadniał odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu troską o finanse państwa. Za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu głosowało 232 posłów, przeciw było 204.

Poseł Jan Grabiec przedstawiając w czwartek (25 lutego) w ciągu dnia propozycję PO projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego podkreślił, że zmiany są potrzebne w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z jesieni ubiegłego roku.

TK orzekł wtedy, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy o PIT ustalający stawki podatku w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, czyli kwoty wolnej od podatku, do wysokości zapewniającej co najmniej minimum egzystencji. Przepis ten przestanie obowiązywać 30 listopada 2016 r.

Czytaj też: Szałamacha: W 2016 r. przeciętne wynagrodzenie przekroczy 4 tys. zł brutto

Grabiec przypomniał, że w listopadzie ub. roku prezydent Andrzej Duda przedstawił Sejmowi projekt noweli ustawy o PIT. Zdaniem posła nie realizuje on orzeczenia TK, bowiem nie przewiduje mechanizmu korekt, a także rekompensat dla samorządów z powodu utraconych dochodów. Zwrócił uwagę, że wpływy z PIT stanowią zarówno dochody budżetu państwa oraz samorządu terytorialnego.

- Podwyższenie kwoty wolnej bez rekompensaty dla samorządów oznaczałoby radykalne zubożenie większości jednostek samorządu, a dla setek z nich byłoby to równoznaczne z praktycznym bankructwem - wyjaśnił Grabiec. Wyliczył, że np. Warszawa straciłaby ok. 900 mln zł rocznie, Poznań - 190 mln zł, Wrocław - ponad 210 mln zł, Gdańsk - ponad 140 mln zł.

Podobną argumentację przedstawił tuż przed głosowaniem Jacek Protas (PO), pytając, czy przyjęcie projektu w wersji prezydenckiej narazi samorządy na straty w wysokości 8 mld zł.

Minister finansów Paweł Szałamacha powiedział z trybuny sejmowej, że kwota wolna jest w programie PiS i zostanie wprowadzana, natomiast PO rządząc twierdziła, że nie ma możliwości podwyższenia kwoty wolnej. - Kwota wolna od podatku będzie wprowadzona w następnych latach, etapami, ale na naszych warunkach - powiedział Szałamacha.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Krzysztof Kornatowicz 2016-02-26 08:36:43

Brak MINIMUM EGZYSTENCJI w przestrzeni budżetowej Polski to dowód na zbrodnię polityczną , za którą kryje się tysiące samobójstw z przyczyn ekonomicznych każdego roku w Polsce ( oficjalnie dostępne dane policyjne podają , że 6000 samobójców tylko z przyczyn ekonomicznych rocznie ) ! Za tą zbrodnię ludobójstwa cała klasa polityczna zasiadająca w ławach poselskich od 26 lat powinna być aresztowana i po udowodnieniu winy rozstrzelana ! W państwie ośmiorniczek , zegarków i garniturów za dziesiątki tysięcy , premii i nagród za miliony , 35-cio letnich byków emerytów resortowych , wielotysięcznych emerytur wypłacanych poprzednim bandytom politycznym , nie ma żadnego usprawiedliwienia dla politycznych ludożerców , którzy mają polską krew na swoich zbrodniczych łapach ! Czytajcie Wyrugowani.pl Krzysztof Kornatowicz