Szałamacha: Kwota wolna od podatku będzie wprowadzona etapami w następnych latach

0 0
Szałamacha: Kwota wolna od podatku będzie wprowadzona etapami w następnych latach
- Kwota wolna od podatku będzie wprowadzona w następnych latach, etapami, ale na naszych warunkach - powiedział Paweł Szałamacha. (Fot. PTWP)

Sejm głosami PiS odrzucił w czwartek (25 lutego) w pierwszym czytaniu projekt ustawy zakładający m.in. podwyższenie kwoty wolnej PIT do 8 tys. zł wraz z mechanizmem jej waloryzacji i rekompensatami dla samorządów.

Projekt został przygotowany przez posłów PO. Klub PiS uzasadniał odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu troską o finanse państwa. Za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu głosowało 232 posłów, przeciw było 204.

Poseł Jan Grabiec przedstawiając w czwartek (25 lutego) w ciągu dnia propozycję PO projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego podkreślił, że zmiany są potrzebne w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z jesieni ubiegłego roku.

TK orzekł wtedy, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy o PIT ustalający stawki podatku w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, czyli kwoty wolnej od podatku, do wysokości zapewniającej co najmniej minimum egzystencji. Przepis ten przestanie obowiązywać 30 listopada 2016 r.

Czytaj też: Szałamacha: W 2016 r. przeciętne wynagrodzenie przekroczy 4 tys. zł brutto

Grabiec przypomniał, że w listopadzie ub. roku prezydent Andrzej Duda przedstawił Sejmowi projekt noweli ustawy o PIT. Zdaniem posła nie realizuje on orzeczenia TK, bowiem nie przewiduje mechanizmu korekt, a także rekompensat dla samorządów z powodu utraconych dochodów. Zwrócił uwagę, że wpływy z PIT stanowią zarówno dochody budżetu państwa oraz samorządu terytorialnego.

- Podwyższenie kwoty wolnej bez rekompensaty dla samorządów oznaczałoby radykalne zubożenie większości jednostek samorządu, a dla setek z nich byłoby to równoznaczne z praktycznym bankructwem - wyjaśnił Grabiec. Wyliczył, że np. Warszawa straciłaby ok. 900 mln zł rocznie, Poznań - 190 mln zł, Wrocław - ponad 210 mln zł, Gdańsk - ponad 140 mln zł.

Podobną argumentację przedstawił tuż przed głosowaniem Jacek Protas (PO), pytając, czy przyjęcie projektu w wersji prezydenckiej narazi samorządy na straty w wysokości 8 mld zł.

Minister finansów Paweł Szałamacha powiedział z trybuny sejmowej, że kwota wolna jest w programie PiS i zostanie wprowadzana, natomiast PO rządząc twierdziła, że nie ma możliwości podwyższenia kwoty wolnej. - Kwota wolna od podatku będzie wprowadzona w następnych latach, etapami, ale na naszych warunkach - powiedział Szałamacha.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Brak MINIMUM EGZYSTENCJI w przestrzeni budżetowej Polski to dowód na zbrodnię polityczną , za którą kryje się tysiące samobójstw z przyczyn ekonomicznych każdego roku w Polsce ( oficjalnie dostępne dane policyjne podają , że 6000 samobójców tylko z przyczyn ekonomicznych rocznie ) ! Za tą zbrodnię ludobójstwa cała klasa polityczna zasiadająca w ławach poselskich od 26 lat powinna być aresztowana i po udowodnieniu winy rozstrzelana ! W państwie ośmiorniczek , zegarków i garniturów za dziesiątki tysięcy , premii i nagród za miliony , 35-cio letnich byków emerytów resortowych , wielotysięcznych emerytur wypłacanych poprzednim bandytom politycznym , nie ma żadnego usprawiedliwienia dla politycznych ludożerców , którzy mają polską krew na swoich zbrodniczych łapach ! Czytajcie Wyrugowani.pl Krzysztof Kornatowicz

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.