Świadczenia socjalne dla pracowników - nie zawsze bez VAT

0 0
Świadczenia socjalne dla pracowników - nie zawsze bez VAT

Minister finansów wydał interpretację ogólną, w której wyjaśnił, że świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są bez VAT, ale pod warunkiem, że pracodawca nie wykonuje ich w ramach własnej działalności gospodarczej.

Minister finansów skierował interpretację do dyrektorów wszystkich izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej, by - jak stwierdził, powołując się na Ordynację podatkową - zapewnić jednolite stosowanie prawa podatkowego.

Minister wyjaśnił, że pracodawca nie płaci VAT, gdy za pieniądze z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych kupuje, a następnie przekazuje świadczenia socjalne osobom uprawnionym do korzystania z tego funduszu. Jako przykład wymienił: wczasy dla pracowników i emerytów, kolonie i obozy dla dzieci pracowników, karnety uprawniające do korzystania z basenów, siłowni i innych obiektów sportowych, bilety do kina, teatru, kompleksowe usługi polegające na organizowaniu określonej imprezy kulturalnej.

Minister dodał, że pracodawca nie płaci VAT również wtedy, gdy osoba uprawniona do korzystania z funduszu socjalnego częściowo dopłaca do nich z własnej kieszeni.

"Zatem, gdy pracodawca działa jako administrator funduszu i dokonuje zakupów towarów i usług, które następnie przekazuje nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie pracownikom albo innym osobom upoważnionym do korzystania z funduszu, czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług" - czytamy w interpretacji.

Minister zastrzegł, że nie dotyczy to działań podejmowanych przez pracodawcę "w ramach jego aktywności jako przedsiębiorcy". Jako przykład podał świadczenie przez pracodawcę, w związku z organizacją wycieczki na rzecz pracowników, usługi transportowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, finansowanej ze środków funduszu w całości lub w części. "Tego rodzaju czynności są bowiem rozliczane przez pracodawcę (podatnika VAT) zgodnie z zasadami ogólnie obowiązującymi w podatku od towarów i usług" - wyjaśnił minister.

Interpretację podpisał z upoważnienia ministra podsekretarz stanu MF Maciej Grabowski.

Jak powiedział doradca podatkowy Jerzy Martini, z interpretacji ministra zdaje się wypływać wniosek, że istotne jest to, kto wykonuje daną usługę na rzecz pracowników; czy sam pracodawca, czy podmiot zewnętrzny, od którego pracodawca kupuje usługę i przekazuje ją nieodpłatnie lub częściowo swoim pracownikom. Zdaniem Martiniego nie jest to słuszne podejście, bo nie to powinno decydować o opodatkowaniu VAT. W jego przekonaniu, o tym, czy usługa na rzecz pracowników jest opodatkowana VAT, powinien decydować jej cel, tzn. czy jest ona przeznaczona na cele osobiste pracowników, czy na cele związane z działalnością gospodarczą.

Z ustawy o VAT wynika, że nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników, w tym również byłych pracowników, jest opodatkowane VAT.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.