Surówka-Pasek: Nie trzeba wydłużać wieku emerytalnego

- Starszym pracownikom nie grozi "wypychanie" z rynku pracy, gdyż nie pozwala na to prawo - mówiła w Sejmie prezydencka minister Anna Surówka-Pasek podczas debaty o projekcie dot. obniżenia wieku emerytalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Surówka-Pasek: Nie trzeba wydłużać wieku emerytalnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

9 gru 2015 16:59


W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu zmian dot. obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Odpowiadając na pytania posłów, Surówka-Pasek oceniła, że starszym pracownikom nie grozi "wypychanie" z rynku pracy, gdyż nie pozwala na to prawo.

"Zabraniają tego przepisy Kodeksu pracy" - przekonywała.

Nie zgodziła się też z zarzutem, iż nowe uregulowania byłyby bardzo niekorzystne dla kobiet: "Bez zmian systemowych te kobiety mogą nie odprowadzić żadnej składki".

Jej zdaniem nie trzeba wydłużać wieku emerytalnego, by zatrzymać pracowników dłużej na rynku pracy. "Nie ma problemu, będzie taki sam efekt jak poprzez sztywne podnoszenie tej granicy" - dodała.

Jak mówiła prezydencka minister, wydłużanie wieku emerytalnego jest o tyle bezzasadne, że główną przyczyną bierności osób w wieku 50-59 lat jest zły stan zdrowia, dlatego nie należy - jej zdaniem - oczekiwać, że osoby jeszcze starsze będą miały lepszy stan zdrowia.

"Wsłuchujemy się w głos społeczeństwa" - podkreślała, uzasadniając złożenie przez prezydenta projektu tej ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

poldek 2015-12-09 17:42:39

Cały świat się myli. My zwiększymy aktywność zawodową bez podnoszenia wieku emerytalnego. Problem w tym, że dla części kobiet -zarabiających poniżej 72% średniej (obecnie) emerytura w wieku 60 lat wyniesie tyle samo, co w wieku 67 lat, czyli emeryturę minimalną. Więc kobiety pójdą na emeryturę szybciej i może będą dorabiać, a może nie. Aktywność na pewno spadnie