Strefy ekonomiczne zmieniają się zbyt wolno

0 0
Strefy ekonomiczne zmieniają się zbyt wolno

Większy obszar i dłuższy okres funkcjonowania – takie oczekiwania wobec specjalnych stref ekonomicznych mają przedsiębiorcy. We wtorek rząd zajął się wstępnymi założeniami do projektu nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.

Efektów prac na razie nie znamy. Wiadomo, że projekt zakłada między innymi wprowadzenie do rad nadzorczych spółek zarządzających strefami, przedstawiciela Ministra Finansów, zamiast przedstawiciela wojewody.

- Rozpatrywane są też udogodnienia dla przedsiębiorców, na przykład związane z uzyskiwaniem zezwoleń  – tłumaczy Maria Leszczyńska z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. – Warto by było wprowadzić także bardziej elastyczne podejście do ilości osób zatrudnionych, jeżeli jest to uzasadnione ekonomicznie - dodaje

Są także propozycje by objąć Polskę jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną, tak funkcjonują Czechy.

Zbyt wolne zmiany

We wtorek rząd zdecydował o powiększeniu o 31 hektarów starachowickiej strefy. Jak mówi Bartosz Niedźwiecki z firmy doradczej EY, powiększenie czy stworzenie nowej strefy trwa jednak zbyt długo. – Obecnie na rozgrzeszenia strefy trzeba czekać ponad rok – przypomina ekspert.

Strefy ekonomiczne obniżają bezrobocie

W Polsce działa 14 specjalnych stref ekonomicznych. Ich dotychczasowa działalność przyniosła blisko 186 tys. nowych miejsc pracy i inwestycje warte ponad 20 mld euro.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Ale się zmieniają. Chociaż dziwne jest dla mnie np. to, że aktualnie w SSE w Bieruniu stoi wolna hala magazynowa. Pytam - dlaczego? Przecież to mega opłacalne miejsce, gotowe pod działalność. Na rynku nie ma środków?

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.