Starsi na rynku pracy: Osoby 65+ coraz aktywniejsze zawodowo

Osoby, które przekroczyły już 65 rok życia coraz częściej pozostają aktywne na rynku pracy – takie wnioski płyną z analiz wyników Badania Ekonomicznej Aktywności Ludności w Polsce. W ciągu ostatnich 5 lat ich liczba wzrosła o prawie 50 tys.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Starsi na rynku pracy: Osoby 65+ coraz aktywniejsze zawodowo

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca.pl

16 sie 2015 14:00


Według BAEL, w I kwartale 2015 roku liczba pracujących osób w wieku 65+ wyniosła 273 tys. To dokładnie o 47 tys. więcej niż miało miejsce w analogicznym okresie 2010 roku, kiedy to było ich 226 tys. Dużo częściej można w tej grupie spotkać mężczyzn (172 tys.) niż kobiety (101 tys.)

Nadal jednak pracujący seniorzy są w Polsce mniejszością. W maju 2014 roku Trybunał Konstytucyjny, rozpoznając sprawę konstytucyjności ustawy podnoszącej wiek emerytalny, powołał się na badania, według których w Polsce pracuje zaledwie 7,9% mężczyzn i 3,2% kobiet w wieku powyżej 65 lat.

Osoby starsze, często już emeryci, choć mogłyby cieszyć się wolnym czasem, pracują z różnych powodów. Chcą w ten sposób utrzymać lub poprawić dotychczasowy poziom życia, niekiedy potrzebują dodatkowych środków na utrzymanie, pragną zarobione pieniądze przeznaczyć na pomoc dzieciom lub wnukom czy też po prostu nie wyobrażają sobie życia bez pracy.

Przykładem tej ostatniej postawy jest lekarz z Ustki, dr Władysław Przybył. Przez ponad 60 lat pracował on w różnych placówkach medycznych, a jego ostatnim miejscem zatrudnienia było słupskie pogotowie. Z pracy odszedł dopiero we wrześniu ubiegłego roku, a liczył sobie wówczas…94 lata.

Wyzwania przed Polską

Wspieranie starszych osób na rynku pracy jest jednym z najważniejszych celów dla polskiej polityki społecznej w najbliższych latach. Nasze społeczeństwo szybko się bowiem starzeje i w 2020 osoby 60+ będą stanowić aż 25% ludności Polski. Eksperci organizacji OECD przygotowali więc listę zaleceń, która Polska powinna systematycznie wdrażać w tym zakresie.

Wśród nich znalazło się m.in. promowanie dłuższej aktywności zawodowej u kobiet, podniesienie poziomu opieki medycznej dla pracowników, wprowadzenie narzędzi służących wymianie doświadczeń miedzy pracownikami w różnym wieku czy prowadzenie różnych działań np. szkoleń wspierających starsze osoby w poszukiwaniu pracy i pomagające im odnaleźć się w zmiennych realiach nowoczesnej gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.