Sprawdż, czy pracodawca odprowadza składki zdrowotne. Inaczej słono zapłacisz

W ciągu dwóch lat (2013-2015) Fundusz wystawił 8,2 tys. rachunków za usługi medyczne. Pacjenci, którzy nie byli ubezpieczeni mają do zapłacenia 10,7 mln zł. Warto na bieżąco kontrolować, czy pracodawca wywiązuje się z obowiązku odprowadzania składek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sprawdż, czy pracodawca odprowadza składki zdrowotne. Inaczej słono zapłacisz

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

29 lut 2016 12:55


Jak informuje Gazeta Wyborcza, pod koniec 2015 roku ponad 600 tys. osób, głównie młodych i studentów, miało w eWUŚ status osoby nieubezpieczonej. Czasem winny jest system, czasem opóźnienie w spływaniu danych o składkach. Bywa, że pracodawca zalega z ich płaceniem albo zapomnimy zgłosić dziecko i małżonka do ubezpieczenia, np. podczas zmiany pracy. Problem miewają również studenci, którzy zdecydowali się na dorabianie w trakcie wakacji.

Można też znaleźć się poza systemem na własne życzenie, np. pracując na czarno, nie rejestrując się w urzędzie pracy i nie mając nikogo, kto może nas podpiąć pod swoje ubezpieczenie. Problemu nie ma, kiedy zaległość dotyczy kwoty poniżej 100 zł odpowiadającej pojedynczej wizycie u lekarza rodzinnego czy specjalisty - o taką sumę NFZ się nie upomina.

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
NFZ

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.