Spóźniasz się do pracy? Możesz zostać zwolniony

Przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy należy do podstawowych obowiązków pracownika. Co zatem grozi spóźnialskiemu?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spóźniasz się do pracy? Możesz zostać zwolniony

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

14 kwi 2015 9:59


Na spóźniającego się pracownika pracodawca może nałożyć karę porządkową lub nie wypłacić mu części wynagrodzenia. Jeśli jednak do takich sytuacji dochodzi regularnie, zatrudniony musi liczyć się z utratą posady.

Przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy należy do podstawowych obowiązków pracownika. A to oznacza, że powinien punktualnie rozpoczynać pracę zarówno wtedy, gdy świadczy ją w siedzibie firmy, jak i w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę, w tym podczas odbywania podróży służbowych czy pełnienia dyżurów pracowniczych.

Pracownik może nie stawić się w firmie tylko wtedy, jeśli został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, czyli na przykład gdy przebywa na zwolnieniu lekarskim. W przypadku innych nieobecności to sam pracodawca zdecyduje, czy uznać je za usprawiedliwione.

Zazwyczaj pracodawca przystaje na argumentację pracownika - zwłaszcza, gdy spóźnienia nie zdarzają się często. Jednak jeśli dana osoba regularnie nie przestrzega zakładowego czasu pracy, pracodawca może nałożyć na nią karę.

Przede wszystkim szef może spóźnialskiemu pracownikowi obniżyć wynagrodzenie.

Ponadto pracownikowi, który nagminnie nie przestrzega przyjętego sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy, grozi kara porządkowa - kara upomnienia lub kara nagany.

Wreszcie notorycznie spóźnialskiego pracownika można zwolnić z pracy. Chodzi przy tym o spóźnienia regularne, które w sposób istotny dezorganizują pracę w firmie, na przykład kilkugodzinne spóźnienia z klientami.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.