Spotkanie Anny Zalewskiej z ZNP: Godziny karciane znikną od nastepnego roku

Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała po spotkaniu z szefostwem ZNP, że godziny karciane przestaną obowiązywać od 1 września 2016 r. Zapowiedziała też debatę na temat zmian w systemie oświaty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spotkanie Anny Zalewskiej z ZNP: Godziny karciane znikną od nastepnego roku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

25 lis 2015 12:23


Minister edukacji po spotkaniu 25 listopada z prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem oraz wiceprezesami związku poinformowała, że to jej drugie po objęciu urzędu spotkanie z związkiem zrzeszającym nauczycieli.

20 listopada spotkała się z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

- To rozpoczęcie debaty narodowej o narodowej oświacie - powiedziała.

Poinformowała, że już w pierwszym dniu po zaprzysiężeniu rządu rozmawiała z kancelarią prezydenta Andrzeja Dudy sugerując, że termin zostanie podany pod koniec stycznia, że będziemy debatować najszerzej jak to będzie możliwe na temat tego, w jakiej sytuacji jest polska oświata. Odnosząc się bezpośrednio do spotkania oceniała, że rozmowa była bardzo dobra.

- Wskazywaliśmy sobie tor dyskusji i tego, w jaki sposób będziemy rozmawiać o zmianach - powiedziała.

- Spotkanie absolutnie mało charakter merytoryczny - ocenił Broniarz.

- Doceniamy otwartość pani minister i chęć merytorycznej rozmowy. Mam nadzieję, że te projekty, które zapowiada, i które pojawią się niedługo w obiegu publicznym, będą konsultowane z ZNP, będą odpowiadały na zapotrzebowanie systemu oświaty, rodziców, nauczycieli i samorządów oraz że będzie możliwość ich zmiany, że to nie będzie aksjomat, a rola związku nie będzie sprowadzać się tylko do stwierdzenia: "zgadzamy się" lub "nie zgadzamy się" - powiedział prezes ZNP.

Rozmowy nie tylko ze związkami

Minister pytana była, czy podczas spotkania rozmawiano o zapowiadanym projekcie dotyczącym zmian w wieku obowiązku szkolnego i ewentualnych zagrożeń wynikających z odejścia od obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

- I rzeczywiście doszliśmy wspólnie do wniosku, że nie ma projektu ustawy, że wyliczenia i dyskusje na temat zwolnień i zagrożeń są tylko i wyłącznie hipotetyczne. W związku z tym, że zależy nam, by przy takich wyliczeniach i obawach maksymalnie uspołeczniać dyskusję, dlatego ustaliliśmy, że będziemy się systematycznie spotykać, nie tylko ze związkami. Tak naprawdę będziemy podtrzymywać tradycje świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego - będziemy debatować razem z radą rozwoju w gmachach prezydenta RP - powiedziała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.