Spotkanie Anny Zalewskiej z ZNP: Godziny karciane znikną od nastepnego roku

0 0
Spotkanie Anny Zalewskiej z ZNP: Godziny karciane znikną od nastepnego roku
Tak zwane godziny karciane to dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel musi przepracować z uczniami. /Fot. Flickr, Ilmicrofono Oggiono, CC2.0

Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała po spotkaniu z szefostwem ZNP, że godziny karciane przestaną obowiązywać od 1 września 2016 r. Zapowiedziała też debatę na temat zmian w systemie oświaty.

Minister edukacji po spotkaniu 25 listopada z prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem oraz wiceprezesami związku poinformowała, że to jej drugie po objęciu urzędu spotkanie z związkiem zrzeszającym nauczycieli.

20 listopada spotkała się z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

- To rozpoczęcie debaty narodowej o narodowej oświacie - powiedziała.

Poinformowała, że już w pierwszym dniu po zaprzysiężeniu rządu rozmawiała z kancelarią prezydenta Andrzeja Dudy sugerując, że termin zostanie podany pod koniec stycznia, że będziemy debatować najszerzej jak to będzie możliwe na temat tego, w jakiej sytuacji jest polska oświata. Odnosząc się bezpośrednio do spotkania oceniała, że rozmowa była bardzo dobra.

- Wskazywaliśmy sobie tor dyskusji i tego, w jaki sposób będziemy rozmawiać o zmianach - powiedziała.

- Spotkanie absolutnie mało charakter merytoryczny - ocenił Broniarz.

- Doceniamy otwartość pani minister i chęć merytorycznej rozmowy. Mam nadzieję, że te projekty, które zapowiada, i które pojawią się niedługo w obiegu publicznym, będą konsultowane z ZNP, będą odpowiadały na zapotrzebowanie systemu oświaty, rodziców, nauczycieli i samorządów oraz że będzie możliwość ich zmiany, że to nie będzie aksjomat, a rola związku nie będzie sprowadzać się tylko do stwierdzenia: "zgadzamy się" lub "nie zgadzamy się" - powiedział prezes ZNP.

Rozmowy nie tylko ze związkami

Minister pytana była, czy podczas spotkania rozmawiano o zapowiadanym projekcie dotyczącym zmian w wieku obowiązku szkolnego i ewentualnych zagrożeń wynikających z odejścia od obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

- I rzeczywiście doszliśmy wspólnie do wniosku, że nie ma projektu ustawy, że wyliczenia i dyskusje na temat zwolnień i zagrożeń są tylko i wyłącznie hipotetyczne. W związku z tym, że zależy nam, by przy takich wyliczeniach i obawach maksymalnie uspołeczniać dyskusję, dlatego ustaliliśmy, że będziemy się systematycznie spotykać, nie tylko ze związkami. Tak naprawdę będziemy podtrzymywać tradycje świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego - będziemy debatować razem z radą rozwoju w gmachach prezydenta RP - powiedziała.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.