wnp.pl

Spore zmiany w rozliczeniach za podróże służbowe, ale kwoty nadal symboliczne

0 0
Spore zmiany w rozliczeniach za podróże służbowe, ale kwoty nadal symboliczne

Po 7 latach skostnienia kwot wydatków związanych z podróżą służbową, Ministerstwo Pracy dostrzegło jednak skutki inflacji i podwyżek cen i od 1 marca zmieniło ich wysokość.

Rozporządzenie MPiPS "w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej" dotyczy w istocie także pracodawców prywatnych, podkreśla platforma szkoleń - Eduself.

Wynika to z Kodeksu pracy, który wyklucza możliwość przyznania pracownikom niższych stawek diet w przypadku podróży krajowych i zagranicznych niż należne pracownikom sfery budżetowej w przypadku wyjazdów krajowych.

Ile w kraju?

Wysokość standardowej diety przysługującej pracownikowi wzrosła od 1 marca br. o 7 złotych i teraz wynosi 30 zł. W ramach tej kwoty, po 25 proc. można przeznaczyć na śniadanie i kolację a 50 proc. na obiad. Taki podział to również wytyczne dla pracodawcy, o jaką kwotę powinien obniżyć dietę, jeśli zapewnił pracownikowi jeden lub więcej posiłków.

Wzrosła też stawka ryczałtu za nocleg, które wynoszą 150 proc. wysokości diety, a więc obecnie jest to kwota 45 złotych. Ministerstwo określiło też nową maksymalną opłatę za dobę hotelową, która wynosi obecnie 600 złotych.

Nowością w rozporządzeniu jest szerszy katalog dokumentów, jakie pracownik może przedstawić na potwierdzenie poniesionych kosztów. W przypadku noclegu hotelowego poza rachunkiem, ustawodawca przewidział możliwość przedstawienia faktury, a przejazdu - przedstawienie biletu lub faktury. Pracownicy będą mogli otrzymać też 6 złotych ryczałtu za przejazdy komunikacją miejską za każdą dobę (dotychczas - 4,6 zł).

Ile za granicą?

Nowe stawki rozliczeń za przejazdy zagraniczne nie są jednakowe dla wszystkich krajów. Zgodnie z rozporządzeniem, 15 proc. świadczenia przypada na śniadanie, a po 30 proc. na obiad i kolację. Reszta służy pokryciu innych wydatków związanych z podróżą służbową, na co przeznaczono 25 proc. diety.

Nie zmieniła się wysokość ryczałtu na przejazdy komunikacją miejską, która w przypadku podróży zagranicznych wynosi 10 proc. diety.

Sporą trudnością dla pracodawców i księgowych była do tej pory konieczność wskazania tylko jednego państwa docelowego podróży. Teraz możliwe jest wskazanie kilku państw docelowych, oraz przyznanie stawek odpowiednich dla każdego z nich. Wiąże się to jednak z koniecznością precyzyjnego ustalenia momentu, w którym pracownik przekracza granicę kolejnego z docelowych państw podróży.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.