Spore zmiany w rozliczeniach za podróże służbowe, ale kwoty nadal symboliczne

Po 7 latach skostnienia kwot wydatków związanych z podróżą służbową, Ministerstwo Pracy dostrzegło jednak skutki inflacji i podwyżek cen i od 1 marca zmieniło ich wysokość.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spore zmiany w rozliczeniach za podróże służbowe, ale kwoty nadal symboliczne

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (PS)

wnp.pl

14 mar 2013 9:47


Rozporządzenie MPiPS "w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej" dotyczy w istocie także pracodawców prywatnych, podkreśla platforma szkoleń - Eduself.

Wynika to z Kodeksu pracy, który wyklucza możliwość przyznania pracownikom niższych stawek diet w przypadku podróży krajowych i zagranicznych niż należne pracownikom sfery budżetowej w przypadku wyjazdów krajowych.

Ile w kraju?

Wysokość standardowej diety przysługującej pracownikowi wzrosła od 1 marca br. o 7 złotych i teraz wynosi 30 zł. W ramach tej kwoty, po 25 proc. można przeznaczyć na śniadanie i kolację a 50 proc. na obiad. Taki podział to również wytyczne dla pracodawcy, o jaką kwotę powinien obniżyć dietę, jeśli zapewnił pracownikowi jeden lub więcej posiłków.

Wzrosła też stawka ryczałtu za nocleg, które wynoszą 150 proc. wysokości diety, a więc obecnie jest to kwota 45 złotych. Ministerstwo określiło też nową maksymalną opłatę za dobę hotelową, która wynosi obecnie 600 złotych.

Nowością w rozporządzeniu jest szerszy katalog dokumentów, jakie pracownik może przedstawić na potwierdzenie poniesionych kosztów. W przypadku noclegu hotelowego poza rachunkiem, ustawodawca przewidział możliwość przedstawienia faktury, a przejazdu - przedstawienie biletu lub faktury. Pracownicy będą mogli otrzymać też 6 złotych ryczałtu za przejazdy komunikacją miejską za każdą dobę (dotychczas - 4,6 zł).

Ile za granicą?

Nowe stawki rozliczeń za przejazdy zagraniczne nie są jednakowe dla wszystkich krajów. Zgodnie z rozporządzeniem, 15 proc. świadczenia przypada na śniadanie, a po 30 proc. na obiad i kolację. Reszta służy pokryciu innych wydatków związanych z podróżą służbową, na co przeznaczono 25 proc. diety.

Nie zmieniła się wysokość ryczałtu na przejazdy komunikacją miejską, która w przypadku podróży zagranicznych wynosi 10 proc. diety.

Sporą trudnością dla pracodawców i księgowych była do tej pory konieczność wskazania tylko jednego państwa docelowego podróży. Teraz możliwe jest wskazanie kilku państw docelowych, oraz przyznanie stawek odpowiednich dla każdego z nich. Wiąże się to jednak z koniecznością precyzyjnego ustalenia momentu, w którym pracownik przekracza granicę kolejnego z docelowych państw podróży.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.