Spór o zmiany dot. obsadzania stanowisk sędziowskich

Klub PiS będzie przeciw projektowi, który w zamierzeniu MS ma skrócić postępowania w sprawie powoływania sędziów na wolne stanowiska. Zdaniem PiS projekt nie poprawi sytuacji. Inne kluby biorące udział w środowej debacie w Sejmie pozytywnie oceniły propozycję.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spór o zmiany dot. obsadzania stanowisk sędziowskich

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 sty 2014 16:57


"Te zmiany, to mieszanie herbaty bez cukru. Nie uwzględniono istotnych uwag środowiska sędziowskiego" - mówił Marek Ast (PiS). Dodał, że zmiany powinny dotyczyć całego systemu i m.in. iść w kierunku otwarcia środowiska sędziowskiego na doświadczonych prawników.

Poparcie projektu zapowiedziały PO, SLD i SP. Andrzej Dera (SP) zastrzegał, że projekt nie powinien zastąpić poważnej debaty na temat obsadzania stanowisk sędziowskich. Przedstawiciele PSL i Twojego Ruchu nie wzięli udziału w debacie. Sejm będzie głosował nad projektem jeszcze w tym tygodniu.

Czytaj też: Powoływanie sędziów na wolne stanowiska na nowych zasadach

Resort sprawiedliwości zapowiada dalsze zmiany dotyczące kwestii osób chcących zostać sędziami. "Krajowa Rada Sądownictwa wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości opracowały projekt ustawy nowelizującej ustrój sądów powszechnych i przywracającej instytucję asesora" - mówił podczas sejmowej debaty wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk. Dodał, że liczy, iż ten projekt w niedługim czasie trafi do parlamentu.

Ministerstwo, które przygotowało omawianą w środę w Sejmie propozycję zmian w ustroju sądów powszechnych, wskazuje, że w ubiegłych latach powołanie sędziego trwało ponad rok. Obecnie może być jeszcze gorzej, bo ostatnia nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie w 2012 r., wprowadziła sformalizowane procedury odwoławcze, co dodatkowo może wydłużyć całe postępowanie nominacyjne. Rządowi eksperci wyliczyli, że proponowane rozwiązania skrócą proces obsadzania stanowisk sędziowskich do ok. 200 dni.

Sprzyjać ma temu wprowadzenie procedury elektronicznej. Każdy kandydat do objęcia stanowiska sędziego zakładałby konto w systemie teleinformatycznym, a wszystkie dokumenty dotyczące powołania go na stanowisko sędziowskie - dotychczas papierowe - byłyby zastępowane dokumentami elektronicznymi. Doręczenia dokumentów i zawiadomienia również odbywałyby się elektronicznie. Z systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie nominacyjne korzystałaby także Krajowa Rada Sądownictwa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.