Skazani na śmieciówki i szarą strefę

0 0
Skazani na śmieciówki i szarą strefę

Rząd powinien jednoznacznie zachęcać pracodawców do zatrudniania na umowę o pracę i dawać im odpowiednie narzędzia prawne. Te obecne skazują pracowników na śmieciówki i szarą strefę.

- Zgodnie ze starą maksymą, lepiej leczyć przyczynę choroby, a nie jej objawy. Tak właśnie należy postąpić w przypadku ochrony zatrudnienia, zwłaszcza obecnie - w okresie stagnacji gospodarczej i rosnącego bezrobocia - twierdzi Marek Kowalski, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Według niego, jedną z ważnych przyczyn rosnącej lawinowo liczby umów cywilnoprawnych jest chory system zamówień publicznych - rynku wartego rocznie 144 mld zł.

- Jeśli zamawiający usługi w tym sektorze wycenia stawkę godzinową znacząco poniżej płacy minimalnej, czyli 13 zł, to w jaki sposób wykonawca może zatrudniać na umowę o pracę? - pyta ekspert.

Co więcej - jak dodaje - dyktat najniższej ceny, rządzący zamówieniami publicznymi oraz wytyczne kontrolne, które obligują zamawiającego do wyboru najniższej ceny regularnie wzmacniają presję na obniżanie stawki godzinowej, która potrafi dochodzić nawet do 5 zł.

- Rosnąca skala umów śmieciowych nie jest zatem w takich przypadkach decyzją pracodawcy. To rząd oraz system prawny jednoznacznie wytyczają sposób zatrudnienia i bynajmniej nie wspierają umów o pracę. Ozusowanie umów cywilnoprawnych w obowiązującym systemie zamówień publicznych po raz kolejny pogorszy sytuację pracowników - podkreśla Marek Kowalski.

Wykonawcy, którzy muszą zrealizować umowy poniżej minimalnych stawek zatrudnienia, czyli większość kontraktów usługowych w zamówieniach publicznych, nie będą mieli środków, by pokryć dodatkowy wzrost kosztów o 36 proc.

- Zostaną postawieni w sytuacji bez wyboru: wejście w szarą strefę. Stracą na tym miliony Polaków i budżet państwa - prognozuje ekspert.

Przedsiębiorcy proponują więc nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych: zamiast ozusowania umów zleceń - odejście od dyktatu najniższej ceny w zamówieniach publicznych. Dodatkowo: kalkulacja budżetów publicznych w oparciu o rzeczywistą stawkę płacy minimalnej oraz obowiązkowa rewaloryzacja kontraktów w toku o nowe regulacje prawne (art. 144 PZP).

- Rząd powinien jednoznacznie zachęcać pracodawców do zatrudniania na umowę o pracę i dawać im odpowiednie narzędzia prawne. Te obecne dziś spychają pracowników do śmieciówek i w szarą strefę - twierdzi Marek Kowalski, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.