Seredyn: weryfikacja świadczeń rodzinnych w listopadzie 2015 r

Decyzje o tym, jak będzie przebiegała weryfikacja kryteriów i wysokości świadczeń rodzinnych podejmuje Rada Ministrów. Kolejna weryfikacja odbędzie się w listopadzie 2015 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Seredyn: weryfikacja świadczeń rodzinnych w listopadzie 2015 r

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 gru 2014 10:47


Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł miesięcznie; jest częściową refundacją wydatków wynikających z opieki nad osobą niesamodzielną. Przysługuje niepełnosprawnemu dziecku; osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu, jeżeli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21. roku życia oraz osobie powyżej 75 lat.

Czytaj też: Piechociński: Świadczenia pracownicze w KW nie są zagrożone

Nie można go mylić z dodatkiem pielęgnacyjnym, który przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, pod warunkiem że osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia. Dodatek pielęgnacyjny wynosi obecnie 206,76 zł.

Jak mówił poseł Tadeusz Tomaszewski, oba świadczenia startowały z tego samego poziomu, jednak zasiłek pielęgnacyjny nie był waloryzowany i jego wysokość od 2006 r. się nie zmieniała.

Wiceminister pracy i polityki społecznej, Elżbieta Seredyn odpowiada na to, że weryfikacja kryteriów i wysokości świadczeń miała miejsce w listopadzie 2012 r. i listopadzie 2014 r.; zostały wówczas podniesione kryteria uprawniające do niektórych świadczeń i podniesiono zasiłek rodzinny.

 

Czytaj też: Ruszył suwak bezpieczeństwa. Ma zabezpieczyć świadczenia emerytalne

Kolejna weryfikacja - jak dodała - będzie w listopadzie 2015 r. i wtedy rząd podejmie decyzję o wysokości świadczeń rodzinnych, także zasiłku pielęgnacyjnego. Zaznaczyła jednocześnie, że weryfikacja nie zawsze musi oznaczać podniesienie kwot.

Według Seredyn z zasiłku korzysta obecnie 930 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.