Senat za przepisami ws. powrotu do zawodu

0 0
Senat za przepisami ws. powrotu do zawodu

- Kilkanaście redakcyjnych poprawek zaproponował w czwartek Senat do nowelizacji kilku ustaw dotyczących możliwości powrotu do zawodu po wcześniejszym usunięciu z samorządu zawodowego. Nowela dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Przepisy nowelizujące dziewięć ustaw odnoszących się do: adwokatów, radców prawnych, weterynarzy, notariuszy, farmaceutów, komorników, architektów, urbanistów, inżynierów budownictwa, rzeczników patentowych i diagnostów laboratoryjnych Sejm uchwalił w końcu maja. W Senacie za nowelizacją wraz z zaproponowanymi poprawkami głosowało 53 senatorów, nikt nie był przeciw, 25 osób wstrzymało się od głosu.

W październiku 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, "bez prawa ubiegania się o ponowny wpis" na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją.

"Ustawa zakłada przywrócenie osobie skreślonej z listy danego samorządu prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę członków samorządu zawodowego lub daje możliwość uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz wprowadza instytucję zatarcia orzeczenia" - podkreślono w uzasadnieniu tych zmian.

Wydając w 2010 r. wyrok, Trybunał przychylił się do wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich i uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy dotyczące niektórych samorządów zawodowych. Przepisy odnoszące się do tych profesji określały, że kara wydalenia z zawodu pociąga za sobą utratę prawa do ubiegania się o ponowny wpis bądź nie podlega zatarciu.

"Przepisy te przyczyniają się do eliminacji z zawodu tych osób, które wykonywały go w sposób nienależyty, ale (...) badane rozwiązania są zdaniem Trybunału nadmiernie rygorystyczne i powodują, że osoby wydalone z samorządów zawodowych nigdy, nawet po upływie wielu lat (...), nie mają szansy na rehabilitację i powrót do zawodu" - wskazywał wtedy TK. Zdaniem Trybunału budziło to wątpliwości z punktu widzenia godności tych osób, która według konstytucji jest nienaruszalna.

Ponadto, jak orzekł TK, niekonstytucyjne uregulowania powodowały, że taki sam dożywotni skutek miało usunięcie z samorządu zawodowego "zarówno z powodu niepłacenia składek, jak i popełnienia poważnego nadużycia zawodu kosztem zdrowia, życia, wolności czy majątku".

Senatorowie zaproponowali łącznie 15 poprawek do tej nowelizacji. W większości dotyczą one korekt i uzupełnień odesłań do innych przepisów. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.