Sejm przyjął nową ustawę o rzemiośle

0 0
Sejm przyjął nową ustawę o rzemiośle
Nowelizacja przewiduje też przywrócenie zawodu kucharza do rangi profesji rzemieślniczej. /Fot. Pixabay

W piątek 25 września Sejm znowelizował w piątek ustawę o rzemiośle. Ma ona zapobiec zamykaniu rzemiosła w hermetycznym otoczeniu spychaniu go do rangi rękodzieła 417 posłów było za, 7 przeciw, jeden się wstrzymał. Teraz nowelą zajmie się Senat.

Według Alicji Olechowskiej (PO) zmiany wymagała głównie zawarta w ustawie definicja określająca rzemiosło. Uznano je za działalność opartą na szczególnych kwalifikacjach osób ją wykonujących oraz pracy własnej. Mogą w nim też uczestniczyć rodzina i krewni rzemieślnika.

Poszerzono także możliwość funkcjonowania samorządu gospodarczego do 250 pracowników dla jednego przedsiębiorstwa, możliwość prowadzenia takiego przedsiębiorstwa przez osoby pochodzące z rodziny posiadające kwalifikacje, a także przez odpowiedniego pełnomocnika - tłumaczyła posłanka, sprawozdawca komisji.

Nowela dotyczy również nauki rzemiosła.

Egzaminy, refundacje, szkoły

Nowe przepisy mają również uprościć zasady odpłatności za egzaminy mistrzowskie, czeladnicze i sprawdzające oraz ustalić wysokość stawek egzaminacyjnych. Zniesiona zostaje możliwość częściowego zwolnienia od opłat, a zachowana możliwość całkowitego zwolnienia w określonych przypadkach.

Czytaj też: Nowelizacja ustawy o rzemiośle w zawieszeniu. Będą kolejne konsultacje

Według nowelizacji rzemieślnicy zatrudniający pracowników w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle mogą uzyskać refundację wynagrodzeń pracowników młodocianych i składek na ubezpieczenie społeczne opłacanych przez pracodawców, o których mowa w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oraz dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika, o którym mowa w przepisach o systemie oświaty.

Oprócz tego nowe przepisy przewidują jednoznaczne przypisanie do zadań samorządu gospodarczego prowadzenie odpowiednich szkół zawodowych. Mają także doprowadzić do konsolidacji instytucji samorządu zawodowego rzemiosła poprzez rozszerzenie kręgu podmiotów niebędących rzemieślnikami, mogących być czasowo członkami organizacji samorządu.

Dawne tradycje

- Jest to jak gdyby powrót do tradycji przedwojennych i wczesno powojennych, gdzie rzemieślnik zatrudniał uczniów, stażystów i oprócz edukacji o charakterze szkolnym również edukował swoich pracowników w charakterze zawodowym - mówiła Olechowska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.