Sejm poprał zmiany dot. składek na ubezpieczenie społeczne

- Przyjęcie projektu noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych skończyłoby z praktyką karania pracodawców za to, że legalnie zatrudniają pracowników - poinformowała posłanka Barbara Bartuś.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sejm poprał zmiany dot. składek na ubezpieczenie społeczne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 kwi 2015 14:56


Wszystkie kluby i koła poselskie poparły poselski projekt noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który przewiduje możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Podczas drugiego czytania projektu posłanka Barbara Bartuś, przedstawiająca stanowisko klubu PiS, zgłosiła poprawkę, by vacatio legis przepisów skrócić do 3 miesięcy. (Wg. projektu przedstawionego przez komisję ustawa wchodziłaby w życie pierwszego dnia siódmego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.) Projekt wrócił więc do komisji polityki społecznej i rodziny.

"Ta ustawa jest bardzo oczekiwana" - uzasadniała posłanka PiS swój wniosek. Według Bartuś przyjęcie projektu skończyłoby z "praktyką karania pracodawców za to, że legalnie zatrudniają pracowników". Jak przypomniała, zaległości wobec ZUS i brak zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek wykluczają przedsiębiorcę z udziału w przetargach, choć jednocześnie "mogą w nich startować przedsiębiorcy, którzy oficjalnie nikogo nie zatrudniają", co "promuje tzw. szarą strefę."

Jak podkreślała, przedstawiając pozytywne stanowisko swojego klubu posłanka Ewa Kołodziej z PO, system spłaty w systemie ratalnym stanowi najlepszy sposób odzyskania należności przez ZUS i nie obciąża budżetu. Projekt poparli także przedstawiciele klubów PSL, SLD oraz koła Ruchu Palikota, zapowiadając, że pochylą się nad propozycją PiS dotyczącą skrócenia vacatio legis. Poprawce przeciwny był natomiast przedstawiciel rządu, podsekretarz stanu w resorcie pracy Marek Bucior. Choć - jak mówił - rząd jednoznacznie popiera projekt, to ZUS potrzebuje czasu na procedury przetargowe związane z dostosowaniem systemu informatycznego.

Szczegóły projektu przedstawiła Sejmowi posłanka sprawozdawczyni Iwona Kozłowska (PO).

"Przedłożony projekt przewiduje zmianę przepisów (...) przez dopuszczenie odroczenia terminu płatności lub rozłożenie na raty całej zaległości dłużnika z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, w tym również należności finansowanej przez ubezpieczonego. W projekcie znalazły się też zmiany związane z ewidencjonowaniem opłaty prolongacyjnej na subkoncie ubezpieczonego oraz na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, w celu zabezpieczenia interesu ubezpieczonego pracownika i uzyskania przez niego rekompensaty związanej ze spłatą należności z tytułu składek" - mówiła posłanka Kozłowska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

nietykalna 2015-04-17 17:15:29

Słuchajcie darmozjady z Wiejskiej:( pani POSEŁKA Z GORLIC TEŻ !!!!!!!!) lepiej się porządnie przyłóżcie do tej reklamy, bo się już szykujemy na to, żeby Was z tego rozliczyć. I to bez względu na to, czy jesteście z PiS czy z PO. Bo tak się składa, że śmietnik reklamowy przeszkadza tak jednym jak i drugim - to sprawdziłem wśród swoich znajomych z jednej i drugiej strony. Jeśli się Wam wydaje, że znowu się Wam uda być głosem lobbystów, to jesteście w tzw. "mylnym błędzie". Nie chcemy mieszkać w jednej wielkiej reklamie i nie usiłujcie nam wcisnąć, że tego się nie da, tamtego się nie da, bo to podatek a tamto to śmatek. Nie tym razem. Możecie się przy następnych wyborach naprawdę bardzo zdziwić, że TO właśnie będzie jednym z istotnych argumentów przy urnach, bo tu akurat my, wyborcy, po obu stronach jesteśmy wyjątkowo zgodni. Nie pozdrawiam Nareszcie zniknie billbord pani poseł Bartuś powieszony rok temu w Waksmundzie .Zaklejony billbord zmył deszcz i Pani Bartuś uśmiechnięta od ucha do ucha nadał " płosi - głosujcie na mnie". Swoim usmieszkiem wita i żegna wyjeżdzajacych z Nowego Targu. Działkę pani PŁAWNIK ( najlepsza w sejmie i PIS już pewnie zasiedziała.Ale to ta pani z PIS tak ma . Zadnego wstydu i godności.

prawnik 2015-04-14 11:34:51

Ostatnio posełka z Gorlic -Bartuś chełpi się na wszystkich forach internetowych - też na facebook , jak to napisała ustawę o rozłożeniu na raty składek ZUS .. Okazuje się ,że jest inaczej . Jest to projekt klubu PO. Sprytna jak zwykle poślina przywłaszczyła sobie ten projekt od klubu PO i przed wyborami ogłasza wszem i wobec jaka to super mądra kobitka, potrafi nawet ustawę napisać. Wybierzcie ją to przywłaszczy sobie parę ustaw od innych i będzie się cieszyć,że to jej autorstwa. Nie mówiąc już o tym ,że na swoje schadzki zagraniczne z chłopami WYLATA CAŁY BUDŻET.Nie daj panie Boże , by taka rządziła krajem. Cyt. Szczegóły projektu przedstawiła Sejmowi posłanka sprawozdawczyni Iwona Kozłowska (PO). "Przedłożony projekt przewiduje zmianę przepisów (...) przez dopuszczenie odroczenia terminu płatności lub rozłożenie na raty całej zaległości dłużnika z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, w tym również należności finansowanej przez ubezpieczonego. W projekcie znalazły się też zmiany związane z ewidencjonowaniem opłaty prolongacyjnej na subkoncie ubezpieczonego oraz na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, w celu zabezpieczenia interesu ubezpieczonego pracownika i uzyskania przez niego rekompensaty związanej ze spłatą należności z tytułu składek" - mówiła posłanka Kozłowska. O takich rozwiązaniach słynącej z imprez - balangowo- odpustowo- dożynkowowych pani Bartuś nawet się nie śniło.A MIENI SIE NAJLEPSZĄ PRAWNICZKĄ W PIS I W CAŁYM SEJMIE.Chociaż w opini społecznej została tylko maskotka i przytulajką SEJMOWĄ i rajfurką . Wozi córeczkę na spotkania PIS i robi zdjęcia ,a to z panem Dudą , a to z synem senatora z Krakowa. A córa niedoszła radna " szczerzy- suszy zęby w niby soczystych uśmiechu" . Taka to poślina z Lipinek :):):):):) Cyt za redaktorem M. Rysiewiczem- " Wstyd i hańba" Wczoraj, tj. 10 kwietnia 2015 roku, na stronach gorlickich samorządów miast, gmin i starostwa powiatowego nawet „pies z kulawą nogą” nie odezwał się o 5. rocznicy największej, po II wojnie światowej, tragedii Narodu Polskiego, do której doszło w Smoleńsku. W Bieczu, w Bobowej, w Łużnej, w Gorlicach (miasto, gmina i starostwo), W LIPINKACH , w Moszczenicy, w Ropie, w Sękowej, wreszcie w Uściu Gorlickim Do gorlickich samorządowców dołączyli, co należy podkreślić ze zdumieniem, parlamentarzyści z PiS BARBARA BARTUŚ I STANISŁAW KOGUT. I co na to powie prezes pan Kaczyński.