Samotni ojcowie mogą skorzystać z urlopu i zasiłku macierzyńskiego

0 0
Samotni ojcowie mogą skorzystać z urlopu i zasiłku macierzyńskiego
Dotychczas ojciec mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, gdy sam był ubezpieczony, matka była do niego uprawniona i wykorzysta pierwsze 14 tygodni zarezerwowanego wyłącznie dla niej urlopu (Fot. pixabay)

Gdy matka umrze lub porzuci dziecko ojciec ma prawo do urlopu macierzyńskiego - przewidują przepisy znowelizowanej ustawy o świadczeniach pieniężnych, które właśnie weszły w życie.

Dzięki zmianom ojciec dziecka lub ubezpieczony członek najbliższej rodziny będzie mógł skorzystać z zasiłku macierzyńskiego w przypadku: śmierci matki dziecka, porzucenia przez nią malucha oraz gdy nie może ona sprawować nad nim opieki.

Śmierć matki

Przepisy przewidują, że w przypadku śmierci matki bądź też porzucenia przez nią dziecka w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko, przysługuje prawo do wykorzystania tej części urlopu macierzyńskiego, której nie wykorzystała matka.

Czytaj też: Urlop rodzicielski: Bardziej opłaca się matkom niż ojcom

Zły stan zdrowia matki

Matka, która ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz której stan zdrowia nie pozwala na sprawowanie opieki nad dzieckiem ma prawo do zrezygnowania z reszty urlopu na rzecz ojca dziecka – jeśli wykorzysta co najmniej 8 tygodni tego urlopu. Reszta niewykorzystanego urlopu może być wykorzystana przez ojca dziecka, na jego pisemny wniosek.

Więcej możliwości dla ojców

Dotychczas ojciec mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, gdy sam był ubezpieczony, matka była do niego uprawniona i wykorzysta pierwsze 14 tygodni zarezerwowanego wyłącznie dla niej urlopu. W innym przypadku ojciec, nawet jeśli pracował i opłacał składki, nie mógł z niego skorzystać.

Czytaj też: Matki częściej biorą urlop rodzicielski niż ojcowie. Dlaczego?

Znowelizowana ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dotyczy również m.in. e-zwolnień lekarskich, ale dla tego rozwiązania zastosowano dłuższe vacatio legis.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.