Są dodatkowe pieniądze na program osłonowy dla pracowników FagorMastercook

Będą dodatkowe pieniądze na przekwalifikowanie pracowników zwalnianych z upadających zakładów FagorMastercook, a w okresie przejściowym zostanie im zapewniona praca tymczasowa - zapowiedziała w poniedziałek (19 stycznia) wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Są dodatkowe pieniądze na program osłonowy dla pracowników FagorMastercook

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 sty 2015 17:12


Wiceminister Antoniszyn-Klik spotkała się w poniedziałek we Wrocławiu z przedstawicielami załogi i związków zawodowych zakładów FagorMastercook i zapewniła, że z funduszu ministra pracy zostaną przeznaczone dodatkowe środki na przekwalifikowanie zwalnianych pracowników.

Jak dodała, kolejnym elementem programu osłonowego dla zwalnianych pracowników będzie zorganizowanie dla nich pracy tymczasowej w innych zakładach, znajdujących się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park".

"Upadłość FagorMastercook jest jedną z najtrudniejszych. Jednak nie podlega dyskusji, że na tym terenie musi powstać zakład, który będzie produkował i gwarantował ponowne zatrudnienie pracowników" - powiedziała wiceminister gospodarki.

Czytaj też: Związkowcy z FagorMastercook przeciw warunkom zwolnień grupowych

Antoniszyn-Klik podkreśliła, że oferta zakupu złożona przez firmę BSH Bosch Siemens jest jedyna, a producent gwarantuje ponowne zatrudnienie minimum 300 osób. "W innych swoich zakładach Bosch mimo niższych deklaracji zatrudniał docelowo znacznie więcej pracowników, we Wrocławiu to może być nawet 500 osób" - dodała wiceminister.

Jak poinformowała prezes WSSE "Invest-Park" Barbara Kaśnikowska, kilka podmiotów w tej strefie jest zainteresowanych rozwojem produkcji i zatrudnieniem zwalnianych pracowników. "Musimy tylko otrzymać dokładny opis kwalifikacji zwalnianych pracowników oraz miejsc ich zamieszkania, by przystąpić do działania" - zaznaczyła Kaśnikowska.

Syndyk FagorMastercook Teresa Kalisz trzykrotnie odmówiła podpisania przedwstępnej umowy na sprzedaż, ponieważ uznała, że oferta kupna za 90 mln zł - złożona przez BSH Bosch Siemens - jest "skrajnie niekorzystna".

Sędzia komisarz Jarosław Horobiowski, przewodniczący VIII Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Naprawczych w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, udzielił syndyk upomnienia i wyznaczył nowy termin na podpisanie umowy do 3 lutego.

W połowie grudnia rada wierzycieli FagorMastercook jednogłośnie zgodziła się na sprzedaż zakładów za 90 mln zł. BSH ma zainwestować kolejne 120 mln zł; zadeklarował pracę docelowo dla ok. 500 osób. Jednak ponowne zatrudnianie pracowników rozpocznie się dopiero w 2017 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.