Rząd wprowadzi "wakacje ubezpieczeniowe" i "kredyt podatkowy"?

Rząd na posiedzeniu ma przedstawić opinię o projekcie, autorstwa posłów PO, który przewiduje wprowadzenie "wakacji ubezpieczeniowych" i "kredytu podatkowego" dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd wprowadzi "wakacje ubezpieczeniowe" i "kredyt podatkowy"?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 paź 2014 11:52


Zgodnie z projektem z "wakacji od ubezpieczeń społecznych" mogliby skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność jako osoby fizyczne lub w ramach umowy spółki cywilnej.

Minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zostałaby zmniejszona w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej z 30 proc. do 20 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Z tej możliwości nie mogłyby skorzystać osoby, które prowadzą lub w okresie ostatnich 36 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły działalność gospodarczą. Nowe rozwiązanie nie objęłoby także osób, które działalność gospodarczą wykonywałyby wyłącznie na rzecz byłego pracodawcy.

Czytaj też: Ile Polacy oddają ze swojej wypłaty?

W projekcie przewidziano także regulacje, które miałyby rozpowszechnić instytucję "kredytu podatkowego", który polega na zwolnieniu z obowiązku zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności. Warunki skorzystania z tej możliwości miałyby zostać złagodzone. Obecnie z tej możliwości może skorzystać przedsiębiorca dopiero po co najmniej 10 miesiącach od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Ponadto autorzy propozycji zaproponowali wydłużenie czasu stosowania "kredytu" do pełnych 2 lat podatkowych licząc od rozpoczęcia prowadzenia tej działalności oraz skrócenie okresu, w którym przedsiębiorca nie prowadził działalności gospodarczej przed skorzystaniem ze zwolnienia - z 3 lat na okres 2 lat.

Czytaj też: Będzie podatek od wykorzystania służbowych samochodów do celów prywatnych?

Posłowie PO, którzy przygotowali projekt, spodziewają się wzrostu wpływów budżetowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych od przedsiębiorców, którzy w wyniku zmian podejmą się wykonywania działalności gospodarczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
PO

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.