Rząd o drugiej transzy deregulacji zawodów

Rząd zajmie się we wtorek m.in. drugą transzą deregulacji zawodów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd o drugiej transzy deregulacji zawodów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 cze 2013 9:22


Ministrowie omówią także dokument poświęcony polityce ochrony cyberprzestrzeni i projekt zmian w ustawie o recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji.

Ustawy deregulacyjne były jednym ze sztandarowych projektów poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Druga z trzech ustaw deregulacyjnych objąć ma 91 zawodów - 82 zawodów technicznych, pozostających w gestii Ministerstwa Transportu oraz dziewięciu zawodów rynku finansowego.

Wśród profesji, które mają zostać objęte zmianami, znalazły się m.in.: doradca podatkowy, agent celny, agent i broker ubezpieczeniowy, biegły rewident, prowadzący kolektury gier liczbowych, zawody związane z transportem lotniczym, kolejowym i morskim oraz inżynierowie budownictwa różnych specjalności.

Na początku czerwca, po przyjęciu przez Sejm ponad 140 poprawek zaproponowanych przez Senat, do prezydenta trafiła pierwsza transza deregulacji.

Ogranicza ona część wymogów formalnych w dostępie do profesji m.in.: notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, detektywa, syndyka, zarządcy oraz pośrednika nieruchomości, geodety i taksówkarza.

W ubiegłym tygodniu resort sprawiedliwości poinformował o skierowaniu do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu trzeciej transzy deregulacyjnej, obejmującej łącznie 104 zawody z branż: górniczej, geologicznej, finansowej, a także z dziedziny muzealnictwa, pożarnictwa, a także zawód felczera i tłumacza przysięgłego.

Ponadto ministrowie zajmą się projektem uchwały ws. Polityki Ochrony Cyberprzestrzeni. Dokument "Polityka Ochrony Cyberprzestrzeni RP" został przygotowany przez resort administracji i cyfryzacji.

Jest w nim mowa o tym, że rząd dostrzega konieczność zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej. Chodzi m.in. o wyznaczenie minimalnego standardu bezpieczeństwa, co pozwoli ograniczyć do minimum ewentualne szkody, jakie może nieść za sobą atak na cyberprzestrzeń Polski. Dokument ma stanowić podstawę wypracowania koncepcji zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury.

 W 2011 r. Sejm - z inicjatywy prezydenta - uchwalił ustawę, która pozwala na wprowadzenie stanu wojennego, wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej w razie zewnętrznego zagrożenia w cyberprzestrzeni.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.