Rząd idzie samorządom na rękę ws. doskonalenia zawodowego nauczycieli

Rząd nie zgadza się na samorządowe postulaty likwidacji dodatku wiejskiego i przerzucenia kosztów urlopów dla poratowania zdrowia na ZUS. Na zmiany w finansowaniu doskonalenia zawodowego nauczycieli już tak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd idzie samorządom na rękę ws. doskonalenia zawodowego nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (GK)

www.portalsamorzadowy.pl

18 paź 2013 10:56


Na posiedzeniu Zespołu Edukacji Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dyskutowano m.in. o zaproponowanych przez Związek Miast Polskich i Unię Metropolii Polskich zmianach w projekcie nowelizacji Karty nauczyciela, które dotyczą zwolnienia samorządów z obowiązku rozliczania się ze środków na wynagradzania nauczycieli, czyli wykreślenia art. 30 a i 30 b, oraz zlikwidowanie dodatku wiejskiego i zastąpienie go zwiększonym dodatkiem motywacyjnym.

Czytaj też: Więcej nauczycieli na urlopach zdrowotnych

- Propozycje te wykraczają poza to, co zostało przyjęte w założeniach nowelizacji ustawy, więc nie będziemy się do tego odnosić, bo należałoby zmienić stanowisko rządu co do kierunków zmian w Karcie nauczyciela - oznajmiła wicedyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym Ministerstwa Edukacji Narodowej Ewa Staniszewska.

Z kolei wiceprezydent Mielca Bogdan Bieniek zwrócił uwagę, że Związek Miast Polskich zawsze będzie zgłaszał taki postulat, bo dane do wyliczenia tych średnich, czyli kwotę bazową na poszczególne stopnie awansu zawodowego, wyznaczył Sejm bądź rząd, a samorządy nie dostają środków w takiej wysokości, żeby pokryć te średnie wynagrodzenia.

- W związku z tym zapisy art. 30 a i 30 b powodują, że nie mając wpływu żadnego w sferze finansowej, jesteśmy zobowiązani wypełnić te zapisy - tłumaczył na posiedzeniu wiceprezydent Mielca Bogdan Bieniek.

Dodał, że w kwestii dodatku wiejskiego resort edukacji jakby zatrzymał się w czasie.

- Dzisiaj żyjemy w zupełnie innym czasie, bo czym się różni nauczyciel stażysta od dyplomowanego w kontekście dodatku wiejskiego. Oddychają tym samym powietrzem, że się tak wyrażę i mają podobne warunki pracy. Natomiast jest propozycja, że dla każdego stopnia awansu zawodowego jest inna wysokość tego dodatku. Dlatego proponujemy przeznaczyć te środki na dodatki motywacyjne - uważa Bogdan Bieniek.

Związek Miast Polskich zaproponował też zmiany w doskonaleniu zawodowym nauczycieli. Chce, by dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli wynosiło do jednego procenta planowanych rocznych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli i nie mniej niż pół procenta tych wydatków.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.