Rząd idzie na ratunek firmom. Chce ocalić tysiące miejsc pracy

Firmy znajdujące się w kłopotach finansowych będą miały większe szanse utrzymać się na rynku – przewiduje procedowana w Sejmie ustawa regulująca zapisy o restrukturyzacji i upadłości przedsiębiorstw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd idzie na ratunek firmom. Chce ocalić tysiące miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: AP

25 lut 2015 11:13


Z danych opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, wynika, że w styczniu opublikowano 59 orzeczeń o upadłości firm, co oznacza 3,3 proc. spadek w stosunku do grudnia 2014 r., w którym upadło 61 przedsiębiorstw. Z danych PARP wynika, że średnia liczba pracowników likwidowanej firmy to 80 osób.

Szacuje się zatem, że nowe przepisy pozwolą tylko w pierwszym roku obowiązywania, zachować około 4 tys. miejsc pracy, a w optymistycznej perspektywie – nawet 9 tys.

Nowe regulacje mają wprowadzić cztery rodzaje postępowań, mających na celu uzdrowienie przedsiębiorstwa: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne.

Zwłaszcza pierwsze, pozwalające na zawarcie dłużnikowi warunków układu z wierzycielami, pozwoli przeprowadzić ten proces dyskretnie. Ostatnie z wymienionych postępowań – sanacyjne, bliskie jest natomiast obecnemu postępowaniu likwidacyjnemu.

Nowe prawo ma także przyśpieszyć tok prowadzenia postępowań oraz wprowadzić zapisy, które zlikwidują uprzywilejowanie Urzędu Skarbowego i ZUS w dochodzeniu spłaty wierzytelności w pierwszej kolejności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.