Rząd debatuje nad sprawą "matek I kwartału"

0 0
Rząd debatuje nad sprawą "matek I kwartału"

Rząd na rozpoczętym w poniedziałek po godz. 20 posiedzeniu zajmie się nowelizacją Kodeksu pracy, która prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego daje rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

O tym, że prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w br., poinformował w piątek po spotkaniu z "matkami I kwartału" premier Donald Tusk. Według wcześniejszej propozycji prawo do dłuższych urlopów miało nie dotyczyć rodziców dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.

Premier podkreślił w piątek, że wielkie wrażenia zrobiła na nim determinacja matek i ojców z ruchu "matki I kwartału". "Ale też nadzwyczajna, jak na polskie warunki, kultura tego dialogu - tej bardzo serdecznej presji" - zaznaczył.

Dodał, że zgadzał się w stu procentach z argumentacją rodziców z ruchu "matek I kwartału", ale musiał brać pod uwagę możliwości finansowe państwa.

Jak poinformował, objęcie prawem do rocznego urlopu rodzicielskiego wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. zostało uzgodnione m.in. z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Premier podkreślił, że pieniądze na ten cel nie zwiększą deficytu budżetowego. Jak zaznaczył, po pierwszym kwartale 2013 r. wiadomo, że koszty obsługi długu zagranicznego na pewno będą niższe o ponad 300 mln zł, a może o 350 mln zł. Dodał, że część pieniędzy będzie pochodziła z rezerwy celowej na zarządzenia kryzysowe wykorzystywane w przypadku powodzi.

Rząd zbierze się w tym tygodniu jeszcze we wtorek. Wówczas zająć ma się m.in. nowelizacją ustawy o systemie oświaty, która przewiduje, że od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie nie więcej niż złotówkę.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.